Ekşi Maya Buzlukta ve Buzdolabında, Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Ekşi Maya Nasıl Saklanır Buzlukta Saklanır mı?

0

Ekşi Maya Nasıl Saklanır Buzlukta Saklanır mı?

“Ekşi mayayı buzdolabında yahut kurutarak saklayabilirsiniz. Her 2 yöntemi de aşağıda bildireceğiz.”

Pek çok maya çeşidi vardır. Geçmişi en eskiye dayanan maya türlerinden biri de ekşi mayadır. Uzmanların birçoğu da ekşi mayanın en sağlıklı ekmek mayası olduğunu ifade etmektedir. Ekşi maya kullanılarak yapılan gıdaların besin değeri hazır mayayla yapılanlara göre daha yüksektir. Üstelik ekşi mayalı ekmekler diğerlerinden daha lezzetlidir, tazeliğini daha uzun süre koruyabilir ve midede daha rahat sindirilir. Öte yandan ekşi mayanın alerjik reaksiyona yol açma riski düşüktür. Ekşi maya hem ekmek, hem de çörek, pasta ve kek gibi çeşitli ürünlerin yapımında kullanılır.

Ekşi Maya Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Ekşi maya saklama yöntemi nedir? Ekşi mayayı buzdolabına koysak bir şey olur mu? Bu sorulara kısaca şöyle cevap verebiliriz: Ekşi mayayı cam kavanoza koyup ağzını kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Hamur işi yaptıktan sonra arta kalan ekşi mayaya yarım çay bardağı içme suyu ve bir çay bardağı organik tam buğday unu ekleyin. Tahta kaşık yardımıyla karıştırın veya elinizle güzelce yoğurun.

Cam bir kavanoza aktarın. Hemen ağzını kapatıp buzdolabına atın.

Bir hafta buzdolabında kalabilir.

1 hafta içerisinde mayayı kullanmazsanız süre dolduktan sonra tekrar aynı malzemeleri ilâve edip yine yoğurun. Yeniden cam kavanoza alın ve hiç bekletmeden çabucak ağzını kapatarak buzdolabına kaldırın. Bir hafta ddaha bu şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Ekşi Mayayı Kurutarak Saklama Yöntemi

Ekşi maya kullandıktan sonra fazla gelen kısmını daha sonra kullanmak üzere fırın pişirme kağıdına koyabilirsiniz. Dilerseniz mayayı ufak parçalara ayırarak yapabilirsiniz. İsterseniz fırın pişirme kağıdının üzerine spatula aracılığıyla ince bir tabaka şeklinde dağıtabilirsiniz. Aralarına da bol miktarda un serpiştirin. İyice kuruyana kadar bekleyin. Bu oldukça önemlidir yoksa küflenir ve maya, kullanılamayacak hâle gelir.

Ara sıra yönünü çevirmeyi ve kurumaya başladığı zaman elinizle kırarak küçültmeyi unutmayın.

Bir cam kavanozu iyice kaynatıp kurulayın. Kuruttuğunuz mayayı buna koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Mayayı kullanmadan evvel oda ısısında bekleterek çözünmesini sağlayın. Un ilâve edilip 8 saat beklemeye bırakın. Bunun için imkânınız varsa 1 gece öncesinden hazırlayın. Ertesi gün mayada hava kabarcıkları olduğunu görürseniz kullanabilirsiniz.

Peki kurutulan maya nasıl açılır?

  • Kurutulan maya yaklaşık 1 yemek kaşığı su ile ıslatılır.
  • Biraz yumuşaması sağlanır ve sonra işleme geçilir.
  • Yani 50 gram un ve 50 gram su eklenir, bir süre bekletilir.
  • Aktifleşmesi takriben 8-9 saati bulacaktır. Mayayı garantiye alabilmek amacıyla da bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Böylece, ana mayanız zarar görse bile elinizde hazır kurutulmuş maya olacağı için sıkıntıya düşmezsiniz.

Ekşi Maya Buzlukta Nasıl Saklanır?

1 yemek kaşığı ekşi maya streç filme sarılır. Fazla beslemeden buzlukta muhafaza edilebilir. 3 gün arayla besleyerek kullanmak da mümkündür. Maya, beslendikten 8 saat sonra aktif duruma gelir ve kullanıma hazır olur.(Ekşi hamur mayasını besleme aşamasında genellikle 1 su bardağı un için yarım su bardağı su kullanılır.)

Yorum Yap