Düşükten Sonra Hamilelik Daha mı Kolay Olur Hamile Kalınır mı

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım En Etkili Yöntemler

0

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin En Etkili Tavsiyeler

Prof. Dr. Ahat Selman Laçin düşük sonrası yaşanan cinsel ilişkide korunulmazsa düşüğün ertesi ayında bile hamile kalınabileceğini bildirmektedir. Aşağıda anlatacağımız yöntemleri uygulayarak düşük yaptıktan sonraki aylarda kolaylıkla gebe kalabilirsiniz.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak Kolay mı?

Dr. Havva Agargün’ün bu konudaki açıklaması şöyledir;

Düşük yaptıktan sonra hamile kalmak zor değildir. Yani düşük yaptıysanız bir daha asla bebek sahibi olamayacağınızı düşünüp kendinizi yıpratmanız çok yanlıştır. Tekrar hamile kalabilirsiniz. Fakat sabırlı olmalı ve doktorunuz ne bildirdiyse onları uygulamalısınız.”

Düşükten sonra birkaç ay içinde tekrar gebe kalınabilir. Hatta tecrübeler gösteriyor ki düşük yapmak hamile kalmayı kolaylaştırıyor. Pek çok kadın düşükten sonra daha kolay gebe kaldığını bildirmektedir. İstatistiksel verilere göre, ilk kez düşük yapan kişilerin %85’i daha sonra yeniden hamile kalmakta ve bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdiği söylenebilir.

Düşük Sonrası Hamile Kalmak İçin Kesin Çözümler

Süt ve Maydanoz Buharı Yöntemi İle Hamile Kalma

Bu yöntem rahminizin temizlenmesini sağlayacak ve hamile kalma ihtimalinizi artıracaktır. Süt maydanoz buharı ile gebe kalanlar bir hayli fazladır. Bu doğal bir kürdür ve ‘yeniden hamile kalmak istiyorum’ diyenler için güvenilir bir çözüm niteliğindedir. Aşağıda yazdığımız uygulamaya adetten sonra başlanır ve 4-5 gün devam ettirilir. Yumurtlama günü gelince bırakılır. Kürün haftada 2 defa yapılması gerekir. Yumurtlama döneminde uygulanmaz. Eczanelerde yumurtlama tarihi öğrenme kitleri satılmaktadır, bu ürün yardımıyla yumurtlama gününüzü tespit etmeniz mümkündür.

Malzemeler
  • Yarım kilo süt
  • Bir demet maydanoz
Yapılışı

Yarım kilo süt bir tencereye alınır. Daha sonra bir demet maydanoz, sütün içerisine doğranır ve kaynatılır. Süt kaynadıktan sonra ocaktan indirilir ve farklı bir kaba aktarılır. Ardından kadın üzerindeki kıyafetleri çıkarır. (Tamamen soyunmaya gerek yoktur.

Belden yukarısı giyinik vaziyette kalabilir.) Bacaklarına bir battaniye veya çarşaf sarar. Çömelerek süt  maydanoz buharını genital bölgesine tutar. (Buharın vajina içerisine de ulaşması gerekir.) Bu yöntem rahimde oluşan enfeksiyonlara iyi gelecektir. Günde birkaç kere uygulanmalıdır. 2 gün böyle yapıldıktan sonra cinsel ilişkide bulunulabilir.

Hemen Gebe Kalmak İçin Soğan Kürü Tarifi

Gebe kalmak için soğan kürü uygulamak etkili bir yöntemdir. Doğal bir karışım olan soğan kürü hamile kalmaya yardımcı olur. Soğan kürüyle hamile kalanların yorumları bu kürün ne kadar işe yaradığını göstermektedir. Gebe kalmak için soğan kürü şöyle yapılır;

İlk olarak 2 bardak klorsuz su kaynatılır. Bunun yerine marketten pet şişelerde alınan su da kullanılabilir. Su kaynadıktan sonra bir adet orta boy kuru soğanın dış tarafındaki açık kahve renkli ince kabuğu soyulur ve 4’e bölünür. Kaynayan suya eklenir ve ağzı kapatılıp 5 dakika kaynatılır. Sonra tencere ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. Öğle yemeği yemeden önce bu soğan küründen bir bardak tüketilir. Akşamleyin de yine taze olarak hazırlanır ve yine bir bardak içilir. Uygulama bu şekilde 15 gün boyunca sürdürülür. Fakat mor veya kırmızı soğan tercih edilmemeli, kahverengi soğan kullanılmalıdır. Kürün her seferinde taze olarak hazırlanması önemlidir. Bir de kür soğukken değil ılık halde tüketilmelidir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Hemen Hamile Kalmak İçin İncir Kürü Tarifi

Malzemeler

  • 2 adet büyük havuç
  • 20 adet kuru incir
  • Yarım litre klorsuz su (klorsuz su yerine marketlerde satılan 500 ml’lik pet şişe suları da olur)

Yapılışı

Klorsuz sudan 2 su bardağı yani yarım litre alınır ve tencerede kaynatılır. Havuçlar doğranır. (Uzunluğu 4-5 cm kadar olmalıdır.) Doğranan havuçlar kaynayan suya atılır ve tencerenin ağzı kapatılıp kısık ateşte 20 dakika kaynamaya bırakılır. Başka bir tencereye de yarım litre klorsuz su koyulup kaynamaya bırakılır.

Su kaynarken 20 tane kuru incir bıçak ile birer defa kesilir ve kaynamakta olan suya atılır. Kapağı örtülür ve 15 dakika kısık ateşte kaynatılır. İki tencere de kaynama süreleri dolduktan sonra ocaktan alınarak biraz ılıması beklenir. Fazla ılımadan havuç ve incirin haşlama suları birbiriyle karıştırılmalıdır.

Bu kürden her sabah kahvaltısından 15 dakika evvel aç karna birer bardak tüketilir. 20 gün buna devam edilir ve 7 gün ara verilir. Ardından yine 20 gün boyunca uygulanır.