Doxafin Şurup Fiyatı ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doxafin Şurup Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

0

Doxafin Şurup Nedir?

Doxafin şurup alerjik nezle esnasında görülen burun akıntısı, burunda kaşıntı, damak kaşıntısı, gözlerde kızarıklık, kaşıntı, yaşarma, hapşırık gibi semptomların tedavisinde rol oynar. Ev tozu akarının yol açtığı alerjiyi, saman nezlesini iyileştirir. Ürtiker rahatsızlığının giderilmesinde etkilidir, bu rahatsızlık sırasında oluşan kaşıntıyı hafifletir. Deri yüzeyinde kabartılar, kızarıklıklar ve buna benzer şikâyetler için de kullanılır. Bu şurup etkisini bütün gün korur. Bu itibarla kişinin günlük aktivitelerini rahatça yapabilmesine ve uyuyabilmesine büyük ölçüde yardım eder. Bu ilacın fiyatı:12,78 TL’dir.

Doxafin Şurup Ne İşe Yarar?

Doxafin şurup antialerjik ilaçlar içerisinde bulunmaktadır. Uyku hâli gibi bir yan etkisi yoktur. Alerjik belirtilerin baskılanmasında görev alır.

Alerjik reaksiyonlara eşlik eden kaşıntı, ödem, sıcaklık hissi, burun akıntısı, kızarıklık, gözlerde sulanma gibi sorunlara iyi gelir.

Doxafin Şurup Nasıl Kullanılır?

  • 6 aydan 11 aya kadar olan çocuklar: Günde bir kez 2 ml şurup alınız.
  • 1 yaştan 5 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kez 2,5 ml şurup alınız.
  • 6 yaştan 11 yaşa kadar olan çocuklar: Günde bir kez 5 ml şurup alınız.
  • Erişkinler ve 12 yaş ve üzerindeki çocuklar: Günde bir kere 10 ml şurup alınız.

Tedavinizin ne kadar süreceği yaşamış olduğunuz alerjik nezlenin tipine göre değişecektir. Şayet belirtileriniz haftanın 3 gününde veya daha az gerçekleşiyorsa, yakınmalarınız başlayalı 4 hafta olmadıysa aralıklı tip alerjik nezle mevcut demektir. Rahatsızlığınızın geçmişi değerlendirilerek size uygun bir tedavi düzenlenecektir.

Fakat şikâyetleriniz haftada en az 4 gün veya bundan daha sık meydana geliyorsa, bu hastalığa 4 haftadan daha fazla bir zamandır sahipseniz bu durum sürekli tip (kalıcı) alerjik nezleniz olduğu anlamına gelir. O yüzden tedavi sürenizin daha uzun olması gerektiğine karar verilebilir.

Ürtiker tedavisinin kaç hafta boyunca devam edeceği de hastadan hastaya farklılık arz edebilir. Hekimin belirlediği tedavi müddeti tamamlanana dek kullanıma son verilmemelidir.

Bu şurup 6 ayın altındaki bebeklere verilmez. Onun dışındaki tüm yaş gruplarında kullanılabilir.

Hamilelikte Doxafin Şurup Kullanımı

Doktorunuz veya eczacınız bu şurubu kullanabileceğinize dair onay vermediyse kullanmaktan kaçınınız. Gebelik döneminde Doxafin şurup kullanımı tavsiye edilmez. Tedavi olmaya devam ederken hamile kalırsanız lütfen bunu eczacınızla veya doktorunuzla paylaşınız.

Emzirirken Doxafin Şurup Kullanımı

Doxafin şurup ile tedaviye başlamadan evvel eczacınızla ya da doktorunuzla görüşünüz. Emzirme dönemindeyseniz Doxafin şurup kullanmayınız.

Doxafin Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Doxafin şurup  içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Yetişkinlerde yan etkiler plaseboyla (tedavi edici özelliği olmayan bir ilaç türü) benzerdir. Ancak, 2 yaşından küçük çocuklarda sık görülen yan etkiler ishal, ateş ve uykusuzluk, yetişkinlerde yorgunluk, ağız kuruluğu ve baş ağrısı plaseboya göre daha sık gözlemlenen yan etkilerdir.

İstenmeyen olaylar aşağıda sistem organ sınıfına göre listelenmiştir. Sıklıklar şu şekilde tanımlanmıştır:

Farklı organ sistemlerinde;

Çok yaygın (≥ 1/10), yaygın (≥ 1/100 ila < 1/10), yaygın olmayan (≥ 1/1,000 ila <1/100), seyrek (≥ 1/10.000 ila <1/1.000), çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).

Yaygın: Bitkinlik,

Yaygın olmayan: Ağız kuruluğu, baş ağrısı.

Çok seyrek: Alerjik reaksiyonlar (Nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen), döküntü,), hayal görme, inme, artan vücut hareketiyle huzursuzluk, çarpıntı, kalp atışının hızlanması, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik, karaciğerde iltihap, sersemlik, fiziksel ve ruhsal aşırı hareketlilik durumu, mide ağrısı, bulantı (hastalık hissi), kusma, ishal, uykusuzluk, uyku hali, kas ağrısı, şişkinlik,

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu ya da eczacınızı bilgilendiriniz.