Doğuma Yakın 39 Haftada Sümüksü Akıntı Neden Olur

Gebelikte Sümüksü Akıntı Doğum Belirtisi midir?

0

Gebelikte Sümüksü Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Hamileliğin sonlarına doğru rahim ağzında çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bunlardan biri de rahimden sümüksü bir akıntının gelmesidir. Buna halk arasında nişan gelmesi denir. Hamilelikte 36. Haftadan itibaren nişan gelebilir. Nişan geldikten sonra doğum birkaç gün içinde başlayabilir yahut doğumun , doğum sancılarının başlaması haftalarca da sürebilir. Ancak genel kabul nişan geldikten, yani gebelikte sümüksü akıntı geldikten itibaren 2 gün içinde doğum sancıları başlar.

Gebelikte Sümüksü Akıntı Nişan Gelmesi Ne Demektir?

Gebelik döneminde, annenin rahim ağzında bebeği zararlı etkenlerden, enfeksiyondan koruyan sümüksü yapıda bir mukus tıkacı bulunur. Doğum başladığında rahim ağzı yumuşar ve bu mukus tıkacı düşer. Halk arasında bu sümüksü akıntının gelmesine nişan gelmesi denir. Nişan geldiğini pembemsi sümüksü bir akıntının iç çamaşırınızda olduğunu görerek anlayabilirsiniz. Bu belirti genellikler doğum sancıları başlamadan önce ya da doğumun ilk evresinde görülen bir belirtidir.

Gebelikte Sümüksü Akıntı Nişan Gelmesi Ne Zaman Olur?

Nişan gelmesi, yani gebelikte sümüksü akıntının gelmesi doğumdan iki-üç gün önce de olabilir, doğumdan 1 gün önce de bu akıntı gelebilir. Ancak nişan gelmesi her ne kadar doğum belirtisi olarak kabul edilse de doğumun ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi vermez. Bazı kadınlarda nişan gelmesi hamilelikte 36. hafta civarında olabildiği gibi, bazı kadınlarda ise son ana kadar görülmeyebilir.

Bu durum hamileliğin 36. haftasından önce ortaya çıktıysa bunun ciddiye alınması ve doktora başvurulması lazımdır. Ancak 36 haftadan büyük gebeliklerde sümüksü, kanlı bir akıntının gelmesi normal olarak değerlendirilir. Doğum belirtileri arasında ilk görülenlerden biri Nişan gelmesidir. Fakat sancılar bundan günler ya da haftalar sonra başlayabilir. 36. haftadan sonra böyle bir akıntı gelirse paniğe kapılmamak gerekir, herhangi bir müdahaleye ihtiyaç yoktur.

Nişan gelmesi, en yaygın doğum belirtilerinin başındadır. Ancak bu belirti görüldükten sonra doğum hemen başlamaz. Bunun ne zaman gerçekleşeceği öngörülememekle beraber; doğum yaklaştığında meydana geldiği için az kaldığı rahatlıkla söylenebilir.

Akıntının birden açık kırmızıya dönmesi ve yoğunlaşması bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir. Daha fazla beklemeden derhal doktora danışılmalıdır.

Gebelikte Nişan Gelmesi, Sümüksü Akıntı Gelmesi Nasıl Ne Renkte Olur?

Nişan geldiği iç çamaşırına bakılarak anlaşılabilir. Kimi zaman da tuvaletteyken fark edilir.

Bazı kadınlarda nişan bir kerede gelir, bazı kadınlarda ise hamilelik süresince normal vajinal akıntıya eşlik eder. Yani doğuma kadar azar azar ve devamlı gelir.

Nişan gelmesi pembe/kahverengi, sümük kıvamında veya kanlı akıntılarla belli olur. Bu akıntı yumuşak ve kalın bir yapıda olabileceği gibi ince ve uzun olması da mümkündür.