Doğum Sancıları Kaç Dakikada Bir Gelir Ne Kadar Sürer?

Doğum Ağrıları Sancıları Kaç Gün Önceden Ne Zaman Başlar

0

Doğum Sancıları Ne Zaman Başlar

Doğum yapacak olmanın verdiği büyük heyecan korkuyla karışık yaşanır. Doğum sırasında meydana gelecek sancılar anne adaylarını endişelendirir. Doğum yapan kadınlar bu ağrının ömür boyunca hissettikleri en şiddetli ağrı olduğunu söylemektedir. Bazen kendini hafif hafif belli ederek başlayan doğum ağrıları bazen de aniden başlayabilmektedir. Doğumun başlamış olduğunu gösteren en önemli şey, düzenli  rahim kasılmalarıdır. Anne adayı bel bölgesinde adet sancılarına benzer ağrılar hisseder. Bu ağrılar önce 20-30 dakikada bir gerçekleşir, ardından bu süre 10-15 dakikaya iner ve sonunda 3-5 dakika arayla meydana gelir.

Doğum Ağrıları Doğum Yapmadan Kaç Gün Önce Başlar?

Doğum ağrıları doğumdan birkaç gün önce başlar. Nadiren de olsa 1 hafta sancı, doğum ağrısı çekenlerde olmuştur. Ancak genellikle yalnızca bir, iki gün sürer ve akabinde doğum süreci başlar.

Rahim ağzı doğum sancılarının başlamasıyla birlikte açılır. Bunun durdurulması imkansızdır. Doğumun başladığını gösteren en önemli belirti işte bu ağrılardır.

Doğum Sancıları Ne Kadar Sürer Kaç Dakikada Bir Gelir?

Doğum sancıları 5-10 dakika arayla düzenli olarak gerçekleşir ve ortalama 30-45 saniye boyunca devam eder. Kadın, bu özellikleri taşıyan ağrılar hissettiğinde vakit kaybetmeden hastaneye gitmelidir. Fakat doğum sancıları bu şekilde başlamaz. İlk sancıların arasında 20-30 dakika olur, giderek bu süre kısalır ve 10-15 dakikaya düşer. Son aşamada ise 3-5 dakikada bir olmaya başlar.

Doğum Ağrıları Nerede Başlar?

Dr. Havva Agargün bu konuda şu bilgileri vermektedir;

“Doğum sancıları önce karın bölgesinde hissedilir. Sırta doğru ilerleyerek artar. Bunun tersi de olabilir; sırt bölgesinde başlayarak karın bölgesine doğru yayılabilir. Doğum ağrıları çoğunlukla kramp şeklinde olur.”

Doğum Ağrıları, Sancıları Nasıl Belirti Verir?

1- En önemli özelliklerinden biri, sancıların belirli aralıklarla gelmesidir. Önce 20-30 dakika arayla gelirken sonra 10-15 dakika, nihayet 3-5 dakika arayla gelmeye başlar.

2- Doğum sancıları gittikçe şiddetlenir.

3- Doğum sancıları başladıktan sonra rahim ağzı açılır.

4- Bu sancılar bel ve karın bölgesinde daha çok hissedilir.

5- Düzenli rahim kasılmaları başlar ve rahim ağzının tam olarak açılmasıyla son bulur.

Doğum Ağrıları Nasıl Geçer?

İlaç Verilebilir

Bir kadının hayatında yaşadığı en büyük ağrılardan biri doğum ağrısıdır. Fakat tıpta bir hayli mesafe katedilmiştir ve doğum sancılarının ilaçla hafifletilmesi mümkün hâle gelmiştir. Bunu yapabilmek amacıyla bir hortum veya maske kullanılarak anne adayına bir ilaç teneffüs ettirilir. Bu ilacın bileşiminde oksijen ve diazot monoksit vardır. Anne adayı ilacı soluduğu zaman doğum sancıları azalır.

Pozisyon Değiştirin

Doğum ağrıları hissettiğinizde bulunduğunuz pozisyonu değiştirerek kendinizi bir nebze olsun rahatlatabilir ve ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ağrılarınız şiddetlendikçe farklı pozisyonları deneyip en çok hangi pozisyonda rahat hissettiğinizi bularak onu tercih edebilirsiniz.

Masaj Yaptırın

Doğum ağrılarının kontrolüne yardımcı olan bir diğer uygulama da masaj yapmaktır. Anne adayını gevşeten ve doğum sancılarıyla başa çıkmasını kolaylaştıran bu yöntemin işe yaradığı çok tecrübe edilmiştir. Masaj yapılırken aromatik yağlar kullanılırsa daha etkili olacaktır. Bilhassa yasemin yağı , lavanta yağı veya gül yağı kullanmak önerilir. Bebek, doğumda annesinin kuyruk sokumuna baskı yapar. Bu, oldukça rahatsız edicidir fakat masaj yapmak iyi gelir. Gebenin şakaklarına, el ayalarına, omuzlarına ve ayaklarının tabanına masaj yapılması da faydalıdır. 15-30 dakikadan uzun süre masaj yapılmamalıdır.

Duş Alın

Ilık duş almak da doğum ağrısını gidermeye yardımcı olacaktır.

Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır Hamile Kalmak İçin Ve Doğumda Nasıl Kullanılır Tıklayınız