Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Sonra Nezaman Adet Olunur Bırakınca Adet Gecikir mi

Doğum Kontrol Hapı Adeti Geciktirir mi Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur

1

Doğum Kontrol Hapı Adeti Geciktirir mi Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur

Hamile kalmak istemeyen kadınların en sık tercihi doğum kontrol yöntemlerinden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı baskılayarak gebeliğin gerçekleşmesini engellerler. Doğum kontrol haplarını içeriğinde progesteron ve östrajen hormonları bulunur. Bu ilaçlar ağız yolu ile alınıp hamile kalmanızı önlerler. Doğum kontrol haplarının hamilelikten koruma oranı %80-%100 arasında değişmektedir. Nadir de olsa doğum kontrol hapı ile korunup hamile de kalabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapları Adeti Geciktirir mi?

Doğum kontrol hapları hormon içeren haplar olduğundan adet gecikmesine de sebep olabilir.  Hatta bu haplar adetin süresini ve miktarını da azaltabilirler.Doğum kontrol hapları adet döneminin beklenilen tarihten daha geç gelmesine yahut erken gelmesine de yol açabilir.

Doğum kontrol hapını doktor kontrolünde kullanmak en doğrusu. Aksi takdirde doğum kontrol hapları yan etki olarak adet döngünüzü değiştirip gecikmelere, adet düzensizliklerine de neden olabilir. Ayrıca doğum kontrol ilacını bıraktıktan 7-10 gün içerisinde adet olunmuyorsa Kadın Doğum Uzmanı doktora görünmek tavsiye edilir.

Doğum Kontrol Hapları Adet Gecikmesi Yapar mı?

Sual: Adetimin başlangıç gününde yasmin doğum kontrol hapını içtim ancak 2. Güne adetim devam etmedi. İlk gün lekelenme oldu ilacı içince kesildi bu normal midir?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Yeşim Yerçok’un cevabı:( Doğum kontrol hapları adetinizin süresini ve miktarını azaltır.)

Sual: Doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet olunur?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Yeşim Yerçok’un cevabı:(Doğum kontrol hapı bittikten birkaç gün sonra normal regl kanaması gelir.)

Sual: Doğum kontrol hapı bıraktıktan sonra adet gecikmesi yaşanır mı, ben 14 kutudur yasmin doğum kontrol hapı kullandım size danışmak istediğim bir problemim var. Ben en son cinsel ilişkimi 7 temmuzda yaşadım 14.kutu yasminin son hapını 22 temmuzda içip 25 temmuzda regl oldum ve hapı kullanmayı bıraktım bıraktıktan sonra hala regl olmadım 7 temmuzdan beri hiç bir cinsel ilişki birlikteliğimde olmadı reglim 25 temmuzdan beri 40 gün oldu . Normalde reglim düzenlidir ve 31 günde bir olurdum fakat yaklaşık olmam gereken tarihten 9 gün gecikti. Gebelik riski var mıdır ?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Burçin Demirel’in cevabı:( Uzun süreli kullanımlarda adet miktarı son derece azalır, bu normal bir durumdur.  Bu kadar süredir doğum kontrol hapı kullanırken gebelik riski son derece az.  Ancak kanda gebelik testi sizi rahatlatır.)

Sual: Adetim ne zaman olacak bilmiyorum.3 gün sonra düğünüm var hem adetimi 1hafta geciktirmek hem de gebeliği önlemek için ne kullanmalıyım? Doğum kontrol hapı adeti geciktirir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Doktoru Sonay İsenlik’in cevabı:( Büşra hanım adetinizi geciktirmek için kullanılacak ilaç var ama korunmak için yada doğum kontrol hapı kullanmak için geç kalmışsınız önceki adetinizin ilk günü başlamanız gerekirdi. En iyi korunma şekli sizin için eşinizin prezervatif kullanması. Çünkü 3 gün sonra birlikteliğiniz olacak ve hormonal yöntemler için geç kalmışsınız. Düğün geçtikten sonra yada ilk adet kanamanız ile doğum kontrol hapı doktorunuzun izni ile kullanabilirsiniz.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.