Difenak %1 Jel Fiyatı Nedir Yan Etkileri Nelerdir

Difenak Jel Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Ne İçin Kullanılır

0

Difenak Jel Nedir?

Difenak jel vücuttaki ağrı ve iltihabı geçirmek için kullanılır. Yumuşak doku iltihabının ve bölgesel romatizma rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde etkilidir. Diz ve buna benzer yüzeysel eklemlerdeki hafif şiddetli iltihaplanmalardan kaynaklı ağrılarda uygulanır. Kaza veya spor yaralanması sebebiyle meydana gelen kas-eklem burkulması, incinmesi ya da ezilmesi neticesinde oluşmuş iltihabı, ağrıyı ve şişliği giderir. Fiyatı:15,83 TL’dir.

Difenak Jel Ne İşe Yarar?

  • İncinmiş, burkulmuş, ezilmiş veya spor yaralanması yüzünden zarar görmüş dokulardaki şişlik, ağrı ve iltihap gibi şikâyetleri geçirir.
  • Yumuşak doku iltihaplanmasında tedavi edicidir.
  • Bölgesel romatizma hastalıklarının iyileştirilmesinde tercih edilir.

Difenak Jel Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç size nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

  • Derinizin ağrı veya şişlik olan yerine sürünüz ve hafifçe ovalayınız. Bu sırada serinlik hissedebilirsiniz. İşlemin ardından ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Fakat kremi ellerinize sürdüyseniz bunu yapmayınız.
  • Difenak jel her gün 3-4 kez tatbik edilmelidir. Her seferinde etkilenen bölgeye yavaşça ovularak sürülmelidir. Miktar olarak ne kadar kullanılacağı uygulama yapılacak alanın genişliğine göre değişir. Örneğin ortalama 2.0-2.5 santim arasındaki bir bölge için Difenak jelden 2-4 gram alıp bunu sürmek yeterlidir. (Belirtilen bu oran, ceviz ya da kiraz büyüklüğüne eşittir.)

Eklem ve kas ağrılarına sebep olan burkulma, incinme, ezilme durumlarında, tendonitte probleminin tedavisinde 2 hafta kullanılır. Artrit ağrısını dindirmek amacıyla kullanılıyor ise en fazla 3 hafta uygulanabilir. Hekim önerisi olmadan bu tedavi süreleri aşılmamalıdır.

7 gün boyunca kullanılmasına rağmen şişlik ve ağrı azalmazsa veya kötüleşirse doktora başvurulmalıdır. Gebeler (bilhassa hamileliğin son 3 ayında) bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Difenak jel ekzema, döküntü veya açık yara olan, hasar gören bölgelere sürülmemelidir.

Difenak jel 14 yaşın altındaki çocukların ve adolesanların kullanımına uygun değildir.

Mutlak surette gerektiği hekim tarafından bildirilmedikçe emzirme döneminde kullanımından uzak durulmalıdır.

Difenak Jelin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, difenak’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Difenak’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  • Ağız, yüz, dil ve boğazda şişme
  • Sıvı kabarcıklı deri döküntüsü ya da kurdeşen
  • Hırıltı ya da kısa nefes alma, ya da göğüste sıkışma hissi (astım)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Difenak’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  • Cilt hastalığı (iltihaplanma, ekzema) • Döküntü

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

  • Işığa hassasiyet • Kaşıntı • Kızarıklık

Bunlar Difenak’ın hafif yan etkileridir.