Dido Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

1 Adet Ülker Dido Çikolata Kaç Kaloridir?

0

1 Adet Ülker Dido Çikolata Kaç Kaloridir?

Ülker Dido gofreti ilk ısırdığımızda duyduğumuz o çatırtı, hissettiğimiz o büyük haz, çikolata kaplamasının lezzeti; hepsi 35 gram ağırlığındaki minik paketlere sığdırılmıştır. “Ah bir tatlı olsa da yesek…” diye iç geçirdiğimiz zaman hemen aklımıza gelen ve adeta “işte ben varım, daha ne istiyorsun?” diyen Ülker Dido çikolatalı gofret, marketlerin en çok satan ürünlerindendir desek herhalde yanlış olmayacaktır. Fakat Dido’nun bir paketini bitirip diğerine başlamak, kilo alımını hızlandırmak demektir. Üstelik bunu sık aralıklarla yapıyorsak kilo almamız kaçınılmaz bir sonuçtur. Kısaca fazla Dido = kilo diye özetleyebiliriz.

Dido Çikolata Kaç Kaloridir?

  • 40 gr. Klasik Ülker Dido: 217 kalori içerir.
  • 50 gr. Ülker Dido Kare: 272 Kalori eder.
  • 31 gr. küçük Ülker Dido: 168 kalori yapar.

Çikolatanın Sağlığa Faydaları Nelerdir? Diyetisyen Özlem Sert Aydın Anlatıyor

Çikolata, flavonoid adlı bileşenlerin yer aldığı ürünlerden biridir. Nitrik oksit düzeyinde artışa yol açan çikolata, bu etkisiyle tansiyonun dengelenmesinde rol oynamaktadır.

Journal of Nutrition, 2009’da çikolatanın yararları ile ilgili bir araştırma yayınlamıştır. Söz konusu araştırmaya göre her gün 10 gram çikolata yiyenlerin, ilerleyen yaşlarda unutkanlık ve alzheimer gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı daha düşüktür. Kakaonun içerisindeki polifenol bileşenleri, beyne giden kan akımını hızlandırmaktadır. Bundan dolayı hafıza kaybı riskini de azalttığına inanılmaktadır.

Bitter çikolatanın kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri mevcuttur. Öte yandan daha çok endorfin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu hormon, mutluluk duygusunun temel kaynağıdır.

Kakao, içerisindeki yoğun flavonoidlere bağlı olarak iltihaplanmaların tedavisinde ve damar sertliğinin önlenmesinde etkili olmaktadır. Çikolata çeşitlerinin yanı sıra elmanın içinde de bol miktarda Flavonoid vardır.

HDl yani iyi kolesterol düzeyini artıran çikolata, kötü kolesterolü düşürmekte ve insülin direncinin kırılmasına yardım etmetkedir.

Yüksek oranda bakır mineraline sahip olan çikolata, saçların ve cildin daha iyi görünmesine katkı sağlamaktadır.

Yapılan çeşitli araştırmalar ışığında, bitter çikolatanın miyokardiyal enfarktüs riskini%39 seviyesinde düşürdüğü ifade edilmektedir.

Muntazaman bitter çikolata tüketmeye devam eden orta yaş ve üstündeki kadınlar, kalp rahatsızlıkları açısından daha düşük risk grubundadırlar.

2008 yılında İtalya’lı bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir deneyde bitter çikolatanın kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği saptanmıştır.

Piyasada türlü türlü çikolatalar olsa da, her biri aynı içeriğe ve besin değerine sahip değildir. Beyaz, sütlü, diyabetik, bitter, meyve dolgulu ve benzeri yüzlerce çeşidi bulunan çikolata, içerdiği kakao miktarına göre değer kazanmaktadır. Bir çikolatanın az kakaolu olması, faydasının da az olduğu anlamına gelir. Bu yüzden kakao oranı minimum %50 olan diyabetiklerin ve diğer çikolata ürünlerinin tüketilmesi diğerlerine göre daha sağlıklıdır. Fakat çikolatada bulunan karamel ve şeker gibi malzemelerin, kakaoyu baskıladığı ve yararlarını törpülediği düşünülmektedir.

Bu nedenle çikolata yiyeceğiniz zaman bitter çikolata tercih etmeniz, yüksek oranda şeker bulunduran çikolatalardan uzak durmanız ve ölçülü bir şekilde tüketmeniz önerilir. Böylece kilo alma riski ortaya çıkmayacaktır. Daha zararsız bir alternatif arayanlar, bir su bardağı light süte bir yemek kaşığı toz kakao ve isteğe bağlı tatlandırıcı ekleyerek çikolata yerine tüketebilirler. Böylece kalp rahatsızlıklarına karşı önlem alınmış olur. Ayrıca bu sayede fazla kalori almaktan kurtulmuş ve mutluluk hormonunuzu doğal yoldan artırabilirsiniz.