Çocuklarda Makat Kaşıntısının Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Popo Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer

0

Çocuklarda Makat Popo Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer

Çocuklarda makat kaşıntısının sebebi çoğunlukla kıl kurdudur. Bunun yanı sıra temizliğe dikkat edilmemesi, yemek öncesi, yemeğin ardından, tuvaletten çıkarken ellerin bol su ve sabunla iyice yıkanmaması da bu soruna zemin hazırlar. Çocuklarda popo kaşıntısının neden kaynaklandığı çocuk doktoru tarafından yapılacak muayene ile belirlenecektir. Tanı ve tedavi için bu konuda ihmalkâr olunmamalıdır.

Çocuklarda Makatta Popoda Kaşıntı Neden Olur?

Kıl Kurdu

Çocuklarda kıl kurdu en çok makatta kaşıntıya sebep olur. Geceleyin korkma ve altını ıslatma, diş gıcırdatma, uykusuzluk gibi şikâyetler de görülebilir. Diğer aile bireylerinde de kıl kurdu ve kaşıntı varsa bu durumda çocukla beraber aile üyelerinin de tedavi edilmesi gerekir. Kıl kurdu olan çocuklarda makatta kaşıntı genellikle geceleri görülür.

Makat Çatlağı

Makatta çatlak tıpta ‘anal fissür’ olarak bilinir. Bu; makat (anüs) bölgesini kaplayan deride ortaya çıkan küçük bir yırtık olup kaşıntı, kanama ve ağrıya sebebiyet verebilir. Makat çatlağı da çocuklarda popoda kaşıntıya neden olabilir.

Dar Giysiler Giymek

Küçük kilotlar, dar kıyafetler giymek çocukta anüs bölgesini tahriş edip makatta kaşıntıya neden olabilir. Çocuklarınıza rahat, bol ve pamuklu kıyafetler giydirmelisiniz.

Alerji

Çeşitli gıdalara, ilaçlara vb şeylere alerji de çocuklarda popoda kaşıntıya neden olabilir. Besin alerjisi küçük yaşlarda en sık rastlanan alerji tipidir. Nitekim insanlarda alerji hep bu yolla başlar. Bebeklerde süt ve yumurta alerjileriyle yaygın olarak karşılaşılır. Çocuğun yüzünde, kıvrım yerlerinde, poposunda yanma ve kaşıntı meydana gelir.

Çocuklarda Makatta Kaşıntı İle İlgili Annelerin Tecrübeleri

  • 7 yaşında bir oğlum var, makat bölgesinin devamlı kaşındığını söylüyordu. Haşlanmış yumurtanın üzerine bol miktarda kekik döktüm ve onu yedirdim. 3 gün içinde iyileşti. Kekik çayını da kullanabilirsiniz, İbrahim Saraçoğlu’ndan duymuştum.
  • Makatta kaşıntı varsa çocuğunuzda kıl kurdu olma ihtimali yüksek, sağlık ocağına veya hastaneye gitmenizi öneririm. Kabak çekirdeği alıp soyarak verebilirsiniz, son derece faydalı olacaktır. Karnı açken havuç suyu içsin; kıl kurtlarını dökmek için doğal ve etkili bir yöntem.
  • Kızım 3 buçuk-4 yaşlarındayken bu sorunu yaşamıştık. Şu an 5 yaşında. Makatta kaşıntı için doktora götürmüştüm. Yapılan tahliller sonucunda ilaçla tedaviye başlandı. Şükürler olsun kısa zamanda kurtulduk ve bir daha başımıza böyle bir şey gelmedi.
  • Benim kızım da popoda kaşıntı yüzünden bir ara çok sıkıntı çekmişti. Doktorum ‘hayvan dışkısı nedeniyle olmuş’ demişti. Parktaki çimenlerin üzerinde oynarken kapmış demek ki mikrobu. Ailecek Kontil adlı bir ilaç kullandık, çabucak atlattık.
Yorum Yap