Çikolatalı Gofret Kaç Kaloridir Kaloriyi Yakmak İçin Ne Yapmalı

Ülker Çikolatalı Gofret Kaç Kalori Evde Ülker Çikolatalı Gofret Yapımı

0

Ülker Çikolatalı Gofret Kaç Kalori Evde Ülker Çikolatalı Gofret Nasıl Yapılır?

Ülker markası lezzet serüvenine başladığından beri birbirinden nefis tatlara imza atmıştır. Çikolatalı gofret de onlardan biridir ve piyasaya sürüldüğü günden bu yana ağzımızı tatlandırmaya devam etmektedir. Tekli paket, 5’li paket ve 10’lu paket gibi seçeneklerle beğenimize sunulan Ülker çikolatalı gofret, bize fazla kalori veren bir üründür. Örneğin tek bir Ülker çikolatalı gofretin içerisinde 220 kalori yer almaktadır. Öte yandan bolca karbonhidrat ve yağ ihtiva etmekte olup, formunu korumak isteyenler için uygun değildir.

1 adet Ülker çikolatalı gofret 40 grama karşılık gelse de, kalorisi bunun neredeyse 6 katıdır. 220 kalorili 1 adet Ülker çikolatalı gofretin kilo aldırma riski vardır. Diyelim ki 70 kilosunuz ve 1 adet Ülker çikolatalı gofret yediniz. Kazandığınız bu kaloriyi sizce nasıl yakabilirsiniz? Biz söyleyelim, 30 dakika hiç durup dinlenmeden koşarak! Bu bile, ürünün kalori oranı hakkında net bir fikir vermeye yeterlidir ancak farklı bir açıdan değerlendirecek olursak şöyle bir örnek verebiliriz: Varsayalım ki 30 kilo olan bir çocuk bu gofretten 1 tane yedi, o zaman da aldığı kaloriyi harcayabilmek için ortalama 45 dk hiç durmaksızın koşması gerekecektir. Ürünün enerji vermesi de, yüksek kalori değerinden kaynaklanmaktadır. Diğer taraftan bu gofretin bir paketinde 14,4 gram şeker mevcuttur. Bu ise 7 adet küp şekere denktir. Kalori ve şeker ikilisinin güçlerini birleştirdiği Ülker çikolatalı gofret, 40 grama tekabül eden 1 paketiyle size 27 gramın üzerinde yağ ve şeker armağan etmektedir!

Ancak tabii ki bu hediye (!) vücudunuz için hiç de sevindirici olmayabilir.

Evde Ülker Çikolatalı Gofret Yapımı Tarifi

Malzemeler

 • 2 adet yumurta (gofret için)
 • 1 yemek kaşığı şeker (gofret için)
 • 1 çay kaşığı tuz (gofret için)
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ (gofret için)
 • Yarım su bardağı süt (gofret için)
 • Bir su bardağı undan 2 parmak eksik un (gofret için)
 • 2 damla vanilya özütü (gofret için)
 • 80 gram fındık içi (fındık kreması için)
 • 2 yemek kaşığı fındık yağı (fındık kreması için)
 • 2 yemek kaşığı bal (fındık kreması için)
 • Yarım çay kaşığı tuz (fındık kreması için)

YAPILIŞI

İlk olarak, yumurtaların beyazları ve sarıları ayrı ayrı kaplara alınır. Yumurta beyazı bir kenarda beklerken sarısının içine bir çay kaşığı tuz, yarım çay bardağı kadar sıvı yağ, biraz un, bir yemek kaşığı şeker ve iki damla vanilya özütü ilave edilir. Pürüzsüz bir kıvama gelene kadar iyice karıştırılır. Ardından yumurta akları da bir güzel çırpılır. Köpük olup tam kıvamını buluncaya dek çırpılmalıdır. Kıvamını alınca yumurta beyazı, sarılarının üzerine azar azar ilave edilir ve yavaşça karıştırmaya başlanır. Karışımın hepsi bu şekilde eklenir ve uygun kıvamı elde edene kadar karıştırma işlemi sürdürülür. Kıvamını bulunca düz yüzeyli bir tost makinesine, tavaya veya gofret makinesine aktarılıp pişirilir. Gofret makinesinde pişirilecek ise önceden makinenin içine yağ sürülür. 250 dereceye alınır ve 50 saniye pişirilerek makineden alınır. Ardından bildiğimiz gofret büyüklüğünde kesilir. Karışımın hepsi böyle pişirilip kesilir ve bir köşede bekletilir. O sırada gofretin fındık kreması hazırlanmalıdır.

Fındıklar, mutfak robotuna koyulmadan evvel ocakta 5 dk kavrulur. Fındıkların yağı çıktığında mutfak robotuna alınır. Üstüne iki yemek kaşığı fındık yağı, yarım çay kaşığı tuz ve iki yemek kaşığı bal ilave edilir. Mutfak robotundan geçirilerek fındıkların krema haline gelmesi sağlanır. Bu fındık kreması, kesilen parçaların üstüne ilave edilir ve 4 kat gofretler elde edilir.

Hepsinin aralarına fındık kreması eklenerek 4 katlı gofretler hazırlanır ve çikolatası benmari usulü eritilir. Bunun için kaynamış su bir tencereye doldurulur ve üzerine borcam yerleştirilir. Ancak borcamın suya değmemesi lazımdır. Daha sonra borcama 4 tane büyük boy çikolata koyulur. Çikolatalar eriyince fındıklı gofretler bu çikolataya batırılır. Çikolatanın fazlalığı gofretlerin üzerinden alınır. Böylece hepsi benmari usulü eritilen çikolataya bulanır ve yağlı kağıdın üstüne dizilir. Ardından buzdolabına kaldırılır ve 2 saat dinlenmeye bırakılır. Süre dolduktan sonra sabırsızlıkla beklediğiniz bu lezzet ile nihayet buluşabilirsiniz!