Brokoli Sararınca Sararan Brokoli Yenir mi Zararlı mı

Sararmış Brokoli Yenir mi Sararmış Brokoli İle Ne Yapılır

0

Sararmış Brokoli Yenir mi?

Brokoli çok yönlü harika bir bitkidir. Brokoliden çorba yapılabilir, salataya eklenebilir, yemek yapılabilir. Brokoli satın alırken yeşil ve taze olmasına dikkat etmelidir, sararmış brokoli satın almamalıdır. Ancak daha önce alınıp da mutfağımızda, buzdolabında dura dura sararan brokoliyi ne yapmalı, çöpe mi atmalı? İşte cevabı;

Sararmış, Sararmaya Başlamış Brokoli Zararlı mıdır?

Sararmış brokolinin yenmesinin herhangi bir mahzuru yoktur, kişiyi zehirlemez. Ancak sararmış brokolinin besin değeri çok düşmüştür ve tadı acımsıdır. Sararmış brokoliyi salatalarda kullanmak acı bir tada neden olabilir, brokoli tamamen sararmadıysa, ara ara yeşillikleri varsa, bu brokoliden çorba yapabilirsiniz ancak diğer zamanlarda yapacağınız taze brokoli çorbasından daha lezzetsiz olabilir.

Brokoli Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Brokoli seçiminde dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır. Satın alırken öncelikle brokolinin saplarının sıkı olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra yapraklarının canlı ve koyu yeşil renkte birbirine bitişik olması gerekmektedir. Brokolinin çiçeklerinde sararma varsa o brokoli taze değildir, ancak sararmaya yeni başlamışsa tazedir. Ek olarak brokoliyi koklamanız da iyi olacaktır, çünkü kokusu eğer yoğunsa almamalısınız.

Özenle seçtiğiniz brokoliyi satın aldıktan sonra en fazla 4 gün içinde tüketmelisiniz. Çünkü bu süre geçtikten sonra brokoli tazeliğini kaybedip bozulacaktır. 

Brokoliyi mutlaka buzdolabında kuru şekilde muhafaza etmelisiniz. Çünkü eğer ıslak olursa brokoli yalnızca birkaç saat içinde çürür, çöpe atmak zorunda kalırsınız.

Brokoli Nasıl Saklanır?

Brokolileri bütün halde buzdolabı poşetine koyup poşetin ağzını bağladıktan sonra hava alması için bir kaç yerinden delik açın. Buzdolabının sebzelik bölümüne koyun.

Şoklama Yöntemi

Brokoliyi ellerinizle çiçek çiçek ayırın. Bir tencereye kaynar su koyun. Diğer tencereye ise içine buz küpü attığınız soğuk su koyun. Ardından ocağa bir tencere alın ve suyu kaynatın. Su kaynadıktan ocaktan alın ve içine parçalara ayırdığınız brokoliyi koyup sadece 2 dakika sıcak suda bekletin. Daha sonra hemen sıcak sudan çıkarın ve soğuk suyun içine alın.  Soğuk suda da biraz bekledikten sonra bir süzgeç ile brokoliyi sudan ayırın ve iyice süzün. Son olarak suyunun süzüldüğünden emin olduğunuz brokolileri buzdolabı poşetine alın ve daha sonra buzluğunuza kaldırın. Şoklama yönteminde en dikkat etmeniz gereken konu buzdolabı poşetine almadan önce mutlaka süzme işlemini özenle yapmanızdır. Aksi taktirde sulu olan brokoli saklandığında solacak ve tadını kaybedecektir.

Yorum Yap