Bit Zarar Verir mi Saç Biti Kaşıntı Kızarıklık Egzama Yapar mı

Bitin Zararları Neler, Saç Bitinden Nasıl Kurtulunur?

0

Saç Bitinin Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Enseye veya saç derisine tutunan ve kan emerek beslenen canlılara bit denir. Kıl diplerine yerleşen bu böcekler insanın kanını emerek yaşarlar. Bitlerin ortalama büyüklüğü bir susam tohumu kadardır. Çok hızlı hareket ettikleri için onları yakalamak zordur. Bit yumurtalarına sirke denir ve saç diplerine yakın bir yerden saçlara yapışırlar. Sirkelerin görülmesi daha kolaydır.

Bit daha çok okul öncesi yaşlarda ve ilkokula giden çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bitlenen çocuğun ebeveynlerine de bit bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir.

Saçlardaki sirkeleri hemen temizlemek gerekir. Eğer fark ettiğiniz zaman derhal müdahalede bulunmazsanız bir müddet sonra bite dönüşürler. Bazı ilaçlar ve şampuanlar ile saç bitlerinden kurtulmak mümkündür.

Bitin Zararları Nelerdir?

  • Bitler kanla beslenir ve ısırdıkları yerde kızarıklık, kaşıntı, egzama, akne, deri döküntüsü gibi sorunlar oluşabilir.
  • Bitlenme psikolojik olarak da kişiyi olumsuz etkiler. Hatta bitten kurtulma için çeşitli yöntemler deneyenler sonuç alamadıklarında moralleri bozulur. Artık bitten kurtulamayacağım galiba diye çaresizlik hissine neden olur.
  • Bitlenen bir kişide halsizlik ve iştahsızlık gibi şikayetler görülebilir. Ayrıca bu problem kişinin ruhsal durumunu ve buna bağlı olarak davranışlarını da olumsuz etkiler.
  • Bitler insandan insana geçebilir. Bu nedenle kendisine bit bulaşan kişinin çevresindeki insanlarda da bit görülme olasılığı fazladır. Bitler çeşitli hastalıkların yayılmasında rol oynar. Örneğin humma, tifüs, iltihaplı akneler, deri döküntüsü, bazı alerjik rahatsızlıklar bitlerle yayılır.

Bit Nasıl Temizlenir?

Evde uygulayacağınız yöntemlerle de saç bitlerinden kurtulabilirsiniz. Eczanede bitlenen saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar satılmaktadır. Bu şampuanlar bitlere karşı son derece etkilidir. Ayrıca saçları bir bit tarağı ile taramak da sirkelerin ve bitlerin saçlardan temizlenmesine yardım edecektir. Kullanılan tarak sert ve sık dişli olmalıdır.

Üzüm ve elma sirkesi de bitlere karşı doğal çözüm sağlamaktadır. İkisinden birini saçlarınıza uygulayıp streç filmle kaplayın. 1 saat bekleyip ılık su ile durulayın.

Bitler İçin Doğal Çözümler

Elma Sirkesi ve Hindistan Cevizi Yağı

Elma sirkesi ve Hindistan cevizi yağı bir araya geldiğinde saç bitleri için güçlü bir silah ortaya çıkmaktadır. Her iki malzeme karıştırılır ve ovalanarak saçlara güzelce yedirilir. Saç derisine hafif bir masaj yapılıp 5-10 dakika beklenir. Ardından saçlar bit tarağıyla taranarak ölü bitlerden ve sirkelerden arındırılır. Haftada 2 gün uygulanmaya devam edilirse bitlerden eser bırakmayacaktır.

Mayonez

Bolca yağ içeren mayonez, bu özelliğiyle bitlerin nefes almasını engellemektedir. Saçlarınızda bit varsa mayonez sürüp bekletin. Sirkelere ve bitlere iyi gelecektir. Mayonez saçların her yerine sürülmeli, tüm saç mayonezle kaplanmalıdır. Ensenin üzerindeki saçlar ve kulak arkaları da buna dahildir. Ardından bir duş bonesi takılır.3-5 saat sonra suyla yıkanır.

Çay Ağacı Yağı

Bitlerden ve sirkelerden kurtulmak için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri de çay ağacı yağı kullanmaktır. Kaşıntıyı gideren, bitleri ve sirkeleri öldüren bu doğal yağdan bir tatlı kaşığı alıp 3 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Dilerseniz bir tatlı kaşığı da okaliptüs yağı ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza uygulayıp iyice ovalayın. 20-30 dakika bekledikten sonra şampuanlayıp yıkayın. Buna her hafta 2 defa olmak üzere 2 ay boyunca devam edin.

Bit Nasıl Temizlenir? İbrahim Saraçoğlu Feridun Kunak Bit Tedavisi Tıklayınız

Elma Sirkesi Biti Öldürür mü Yok Eder mi? Bit İçin Elma Sirkesi Tıklayınız

Kolonya Traş Köpüğü Gazyağı Saç Boyası Üzüm Sirkesi Bit Öldürür mü? Tıklayınız

Saçta Sirke Nasıl Geçer Bit Ve Sirke İçin Kesin Çözüm Kurtulma Yolları Tıklayınız

Yorum Yap