Biberiye Ve Biberiye Suyu Zayıflatır mı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır

Biberiye Çayı Zayıflatır mı Yağ Yakar mı Diyetisyenler Anlatıyor

0

Biberiye Zayıflatır mı?

Biberiye hem sağlık için çok faydalıdır hem de yüksek antioksidan içeriği ile sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Biberiye çayı yağ yakar, iştahı keser, metabolizmayı hızlandırıp kolayca kilo vermenizde etkili rol oynar.

Biberiye Çayı Zayıflatır mı?

Biberiye çayı iştahı kontrol altına alır ve bel çevresinde biriken yağların erimesine yardım eder. Bu yüzden biberiye çayının zayıflamaya faydaları vardır. Diyet yapanlar beslenme programında bu çaya da yer vermelidir.

Sindirim problemlerinin giderilmesinde etkilidir, metabolizmayı hızlandırır. Onun için beslenme ve diyet uzmanları tarafından da önerilmektedir. Örneğin Ender Saraç biberiye çayının sağlıklı bir şekilde kilo vermeye destek olduğunu bildirmektedir. “Alerjiniz yoksa her gün 3-4 bardak biberiye çayı için.” diyen Ender Saraç, hangi bitki çayı olursa olsun şeker kullanmadan tüketilmesi gerektiğine vurgu yapmıştır.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel biberiyenin zayıflamaya etkileri hakkında şu bilgileri vermektedir;

“Çeşitli bitki çayları kilo vermeyi kolaylaştırır. Bazıları direkt olarak etki ederken bazıları dolaylı yoldan zayıflamaya katkı sağlar. Biberiye tam anlamıyla bir antioksidan deposudur. İltihaplanmayı önler ve kan şekerini dengeler. Böylece serbest radikallerlin hücrelere zarar vermesini engeller. Bu özellikleriyle biberiye çayı en iyi diyet içeceklerinden biri sayılmakta, zayıflama sürecini olumlu etkilemektedir.

Konuyla ilgili bir çalışma yapılmış, yağ içeriği yüksek gıdalarla beslenen ve aynı zamanda biberiye çayı tüketen kişilerin kilo alımında belirgin azalma olduğu gözlemlenmiştir. Farklı bir çalışmada ise biberiye çayının vücuttaki fazla yağ kütlesini azaltma noktasında fayda sağladığı belirlenmiştir.

Fakat buna rağmen herhangi bir yiyeceğin ve bitki çayının yalnız başına zayıflatacağını söylemek tıp ile bağdaşmaz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek şartıyla biberiye çayı tüketenler daha hızlı kilo verecektir.”

Prof. Dr. Ahmet Maranki’den Biberiye İle Bitkisel Zayıflama Yöntemi

Malzemeler

 • 5 gram biberiye.
 • 5 gram rezene.
 • 5 gram funda yaprağı.
 • 5 gram yeşil çay.
 • 5 gram kekik.

Ahmet Maranki Zayıflama Kürü Hazırlanışı

Her birinden 5 gram olmak üzere; Yeşil çay, Kekik, Biberiye, Rezene ve Funda yaprağını karıştırıp 2 su bardağı kaynayan suyun içine atıp demleyin. Hazırladığınız karışımdan her gün 2 kez aç karnınıza birer bardak tüketin.

Dr. Ender Saraç’tan Zayıflamaya Yardımcı Biberiye Çayı Tarifi

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı karabaş otu
 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 çay kaşığı ısırganotu
 • 1 kaşık limon kabuğu rendesi
 • 1 tatlı kaşığı yeşilçay
 • Yarım litre su

Hazırlanışı 

Malzemelerin hepsini 3-4 dakika kaynatıyoruz. 4 dakika demleyip yemeklerden önce tüketiyoruz. Bunu her gün 2 defa olmak üzere 3 hafta boyunca yapmalıyız.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Biberiye ve Sinameki İle Zayıflama Çayı

Birer tutam biberiye, adaçayı, papatya, keten tohumu, sinameki, mercanköşkü ve kiraz sapını bir tencere suda 5 dakika demleyin. Ardından karışımı süzerek cam bir şişeye aktarın. Her akşam bu karışımdan bir miktar tüketin. Metabolizma hızını artırır ve yağ yakımını kolaylaştırır.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Biberiye ve Mısır Püskülü İle İle Zayıflama Çayı

Daha kısa sürede kilo vermek, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmak istiyorsanız bu tarif işinize yarayacaktır. 5’er gram rezene, biberiye, ardıç ve mısır püskülü ile 3’er gram da kişniş tohumu ve çörek otunu karıştırın. Çay gibi demleyerek kahvaltıdan önce bir bardak için. Bunu her gün düzenli olarak tekrarlayın. Bu çay vücudu toksinlerden arındırır ve ödem söktürür.