Bezelye Haşlanmadan Dondurucuya Konur mu Dolaba Kışlık Bezelye

Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır Dondurucuya Nasıl Konur 4 Yöntem

0

Bezelye Buzlukta Nasıl Saklanır Dondurucuya Nasıl Konur 4 Yöntem

Bezelye yaz mevsiminde en fazla tükettiğimiz kurubaklagillerdendir. Fakat bu, sofralarımızın kış mevsiminde ondan mahrum olacağı anlamına gelmez. Yaz mevsiminde aldığımız bezelyeleri derin dondurucuya koyarak güvenle muhafaza edebiliriz. Ancak bezelyeyi buzdolabında 5 günden fazla bekletemeyiz. Yoksa bozulmaya başlar. Uzun süre saklamak istiyorsak derin dondurucu en doğru tercih olacaktır. Peki bezelye derin dondurucuda nasıl saklanır? İşte cevabı:

Bezelyeyi haşlamadan derin dondurucuya koyabilirsiniz, ancak haşlamak hem bezelyenin rengini kaybetmesini önler hem de pişerken lezzetini korumasını sağlar.

Buzluğa Dondurucuya Bezelye Koyma 1. Tarif

Malzemeler

  • Arzu ettiğiniz kilo kadar bezelye

Yapılışı

Bezelyeleri çiğ olarak derin dondurucuya atabiliriz. Öncelikle bezelyelerimizi iyice ayıklayalım. Ardından musluk suyuyla yıkayalım. Süzgece koyup bir müddet bekletelim ki suyu süzülsün. Kuruyunca tek kullanımlık porsiyonlara ayırıp buzdolabı poşetlerine yerleştirelim. Poşetlerin havasını almayı unutmayalım. Vakumlayıp ağızlarını sıkı bir şekilde bağlayalım. Tüm bezelye bitene kadar böyle poşetlere paylaştırıp derin dondurucuya yerleştirelim.

Buzluğa Dondurucuya Bezelye Koyma 2. Tarif

Malzemeler

  • Dilediğiniz kadar bezelye
  • Bir tencere kaynar su ve bir tencere soğuk su
  • Buzdolabı poşeti

Yapılışı

Bezelye, yaz mevsimi gelince dalından en taze hâliyle sofralarımıza konuk olur. Bezelyenin lezzetinden ve sağlığa faydalarından kışın da yararlanmamız mümkündür. Bunun için şoklama yöntemi kullanılabilir. Bezelyeyi bu şekilde dondurarak yıl boyu tadını ve tazeliğini kaybetmeden saklayabilirsiniz.

  • Bezelyeleri ayıklayıp bol su ile yıkayın. Kaynar suda 3-4 dk haşlayın.
  • Bir tencereye buz küpleri ve su doldurun. Bezelyeleri delikli kepçe ile alıp soğuk suya koyun, 3-4 dk bekletin. Delikli kepçe ile bezelyeleri çıkarın.
  • Buzdolabı poşetlerine pay edip sıkı sıkı bağlayın. Ardından derin dondurucuya atın.

Buzluğa Dondurucuya Bezelye Koyma 3. Tarif

Bezelyeleri ayıklayıp bir güzel yıkıyoruz. Geniş bir tencereyi suyla doldurup kaynatıyoruz. Farklı bir tencereye buz ve soğuk su koyuyoruz. Bezelyeleri kaynayan suya atıp 3 dk bekletiyoruz. Delikli bir kepçe kullanarak kaynar sudan çıkarıp buzlu suya bırakıyoruz. Böyle 3 dk bekletip tek kullanımlık porsiyonlar hâlinde buzdolabı poşetlerine dolduruyoruz. Poşetleri vakumlayıp ağızlarını hava girmeyecek şekilde kapatıyoruz. Artık bezelyelerimiz derin dondurucuda saklanmak için hazır.

Buzluğa Dondurucuya Bezelye İle Garnitür Koyma 4. Tarif

Malzemeler

  • 2 kg havuç
  • 2 kg patates
  • 2 kg bezelye

Yapılışı

Havuç ve patatesleri küp küp doğrayın. Bezelyeleri kaynayan suya atıp 10 dk haşlayın. Havuçları ilâve edip yine 10 dk haşlayın. En son patatesleri ekleyip 10 dakika haşlamaya devam edin. Tuz atıp 5 dakika pişirdikten sonra kevgir yardımıyla süzün. Geniş bir tepsiye boşaltıp soğumasını bekleyin. Soğuyunca poşetleyip dondurucuya kaldırın.

Yorum Yap