Bebekler İçin Çocuklar İçin Vicks Nasıl Kullanılır Öksürüğe İyi Gelirmi

Bebeklerde Vicks Kullanımı Zararlı mı Sürülür mü Doktorlar Cevaplıyor

0

Bebeklerde Vicks Kullanımı Zararlı mı Sürülür mü Doktorlar Cevaplıyor

Vazelin ve aspirin gibi herkes tarafından bilinen ve kullanılan en popüler farmakolojik ürünlerden biri de Vicks kremdir. 1 asırdan fazla bir zamandır kullanılan bu ürün, en yaygın geleneksel tedavi yöntemlerinin başında gelir. Oldukça etkili olan bu mentollü merhem kafur, vazelin, terebentin, Hindistan cevizi yağı, timol ve okaliptus yağı içermektedir. Sedir ağacı yaprağından elde edilen yağ da bu kremin muhtevasında yer almaktadır. Vicks kreminin faydaları hem cilt hem de genel vücut sağlığı ile ilişkilidir. Örneğin bu krem sivilcelere iyi gelir. Tırnak mantarının tedavisinde etkilidir. Öksürüğü keser. Burun tıkanıklığını giderir. Bebeklerde Vicks kullanımı güvenlidir.

Sual:  Bebeğimiz veya küçük çocuğumuz soğuk algınlığına yakalandığında veya üşüttüğünde burnuna ya da göğsüne Vicks sürebilir miyiz? Zararı olur mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Bebeklerde ve çocuklarda vicks kullanılabilir mahzuru yok, ancak faydası olduğunu da düşünmüyorum.)

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan’ın cevabı: (Evet, kullanabilirsiniz.)

Prof. Dr. Ahmet Akçay’ın cevabı: “Merhaba, bebeklere vicks kullanımı önermiyoruz.”

Not: Verilen bu cevapların soruyu soran kişilere özgü olduğu unutulmamalıdır. Her ilaç mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Bebeklerde, Çocuklarda Göğse, Ayak Tabanına Vicks Sürülmesi

Doktorunuza danışıp bebeğinizin, çocuğunuzun göğsüne, ayak tabanına vicks sürebilirsiniz. Ayak tabanına viks sürdükten sonra çocuğunuza çorap giydirmelisiniz. Vicks’in Babyrub doktora danışılıp 6 ayını geçmiş bebekler için kullanılabilir. 6 aydan küçük bebeklerde kullanılmaz.

Bebeğiniz 6. ayını geçtiyse göğüs veya sırt bölgesine Vicks Babyrub krem sürebilirsiniz. Midesinin üstüne ya da ayak tabanlarına da uygulayabilirsiniz.

Bu krem yalnızca belirli bir alana uygulanmalıdır. Tüm bölgelere uygulanırsa bebek nefes almakta zorlanabilir.

Vicks Babyrub, bebeklerde öksürük şikayeti için de kullanılabilir. Göğsüne sürmek nefesinin açılmasına ve rahatlamasına yardım eder. vicks Babyrub kremi bebeğinizin ayak altlarına uygularsanız soğuk algınlığının tedavisine destek olur.

Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın bu konudaki açıklaması şöyledir: “2-11 yaş grubundaki çocuklar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Göğse Vicks sürmenin, vazelin sürmekten ya da hiçbir şey sürmemekten daha etkili olduğu, burun tıkanıklığı ve öksürüğün geçmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu tür şikayetleri olan çocukların göğsüne Vicks sürüldüğü zaman rahatlarlar ve daha kolay uykuya dalarlar.”

Bebeklere Ve Çocuklar Vicksin Zararları Nelerdir?

Vicks ile buna benzer diğer kremlerin keskin bir kokusu vardır. Bu yüzden alerjik bir cilt yapısına sahip olan çocuklarda nefes darlığı yapabilir, öksürüğü artırabilir.

En ünlü tıp dergilerinin başında gelen Chest, son sayısında bununla ilgili bir araştırmaya yer vermiştir. Yayınlanan habere göre, eczanelerde reçetesiz satılmakta olan Vicks VapoRub ilacının 2 yaş altındaki çocuklar için risk taşıdığı tespit edilmiştir. Soğuk algınlığında kullanılan bu ilaç, 2 yaşına girmemiş çocuklara verilmemelidir. Çünkü araştırmaya göre söz konusu ilaç bu yaş grubundaki çocukların bronşlarında iltihaba sebebiyet vermekte, mukusun çoğalmasına yol açmakta ve bronşların mukustan temizlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle çocuklarda nefes darlığı meydana gelebilmektedir. Özetle bu ilacın 2 yaşından küçük bebeklerde kullanımı sakıncalıdır.

Yorum Yap