Balık Yağı Kaç Yaşına Kadar Boy Uzatır? Doktor Anlatıyor

Balık Yağı Boy Uzatır mı Doktor ve Diyetisyenler Anlatıyor

0

Balık Yağı Boy Uzatır mı?

Balık yağı yüksek D vitamini ve Omega 3 yağ asitleri içeriği boy uzamasını destekleyen gıdalardandır. Dr. Murat Kartal, bu konudaki görüşlerini şöyle dile getirmektedir. “Balık yağının boy uzatma etkisi tüm doktorlar tarafından kabul görmüş bir durumdur.

Balık Yağı Boy Uzatır mı? Uzmanların Görüşleri Nasıldır?

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Gönül Tuba Ciğerli bu konuda şu bilgiyi vermektedir:

Balık yağı bağışıklık sistemini güçlendirerek büyüme ve gelişime katkıda bulunur. Bu nedenle balık yağı, boy uzamasında etkilidir.

İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Prof. Dr.Ziya Mocan, balık yağının boy uzatan besinlerden olduğunu bildirdi. Dr. Mocan; patates, Balık ve balık yağı (özellikle yayın balığı, uskumru, sardalye, ), yulaf ezmesi ve yumurta sarısının D vitamini bakımından zengin olduğunu söyledi ve boy uzaması için Haftada en az 2 defa balık yemek gerektiğini ifade etti.

Doç. Dr. Erdem Durmaz; balık yağı ile boy uzatma konusuna dair şu açıklamalarda bulunmuştur;

Çocuklarda boy uzatma için ek takviyeler kullanılmaktadır. Balık yağları buna örnektir. Balık yağlarının içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, hem boy uzatma hem de sağlık için faydalıdır. Özellikle de sinir sisteminin sağlığına büyük katkısı vardır. Kemik yoğunluğunu artırdığı ve kemikleri güçlendirdiği de son dönemdeki araştırmalarla netlik kazanmıştır. Fakat çocuğunuzun boyu neden kısa? Bunun tespit edilmesi gerekir. Eğer problem tiroid hormonunun ya da büyüme hormonunun eksikliğinden kaynaklanıyorsa, balık yağı tek başına fayda sağlamayacaktır. Balık yağı kullanıldığı halde ilk 3-6 ayda etkisi görülmediyse bir doktora müracaat etmelidir. Boy uzatmak için balık yağı tüketimini artırmak önerilmez. Balık yağı faydalı olmuyorsa daha fazla kullanmanın bir anlamı yoktur. Balık yağından mucize beklenmemelidir. Çocuğunuzun boyu yaşına göre kısa ise (boy çizelgesinde %3’ün altındaysa) bir çocuk endokrin uzmanına görünmelidir. Doktorunuz gerekli tahlilleri yaparak önce sebebini belirleyecek, ardından uygun bir tedavi önerecektir.”

Dr. Zerrin Orbak, bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Çocuklarda boy uzatma için balık yağı ve çinko gibi takviyeler kullanılmaktadır. Oysa çocuklara bu takviyeleri verebilmek için önce herhangi bir vitamin ve omega 3 eksikliği olup olmadığı tespit edilmelidir. Ayrıca internette ve TV ekranlarında bazı ürünlerin boy uzattığı iddia edilmekte, sürekli reklamları yapılmaktadır. Genelde bu ürünlerin hangi maddeleri içerdiği tam olarak bilinmemektedir ve çocukların sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. İşin maddi boyutu ikinci sırada gelmektedir. Her şeyden önce sağlığı riske atmakta ve zamandan kaybettirmektedir. Ebeveynler bu reklamlara güvenip umutlanmakta ve bu ürünleri alıp çocuklarına kullandırarak boş yere vakit harcamaktadır. Halbuki en başından beri yapılması gereken, bir doktora başvurarak onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmektir. Aksi halde tedaviye geç kalınmış olacaktır.

Ailelerin bu hususa dikkat etmesi, güvenilir bilgi ve etkin tedavi için bir uzmandan yardım alması lazımdır.”

Balık Yağı Kaç Yaşına Kadar Boy Uzatır?

Dr. Murat Kartal‘nun cevabı:

“Çocuklara 1 yaşından sonra doktor kontrolünde balık yağı verilebilir. Önce şurup şeklinde başlanır. Balık yağının boy uzatma etkisi ergenlikten önceki dönemde görülmektedir. Bu yaşlarda balık yağı kullanmak, boy uzamasına daha fazla katkı sağlayacaktır.”

Boy Uzatan Balıklar Nelerdir? Dr. İbrahim Saraçoğlu Anlatıyor

Boy uzatan balıklar hamsi, barbun, kefal, çupra, torik, uskumru ve palamuttur. Çocuklarda boy uzaması için bu balıkların siyah kısımları yedirilmelidir. Yani balığın sert kısmından başlayıp kuyruğuna kadar olan bölgenin tüketilmesi gerekir.

Çocuğunuzun boyu uzasın istiyorsanız bu balıklardan her hafta 2-3 defa yedirmelisiniz. Haftada peş peşe 3 gün tüketmeleri daha etkili olacaktır.

Bu kür 6 ay boyunca uygulanır ve 1 ay ara verilir. Sonra yeniden başlanır ve yine 6 ay devam edilir. Bu kür sadece 10 yaşın altındaki çocuklarda uygulanmalıdır. Çünkü bu dönem boy uzaması için elverişli bir dönemdir. 10 yaşın üzerindeki çocuklarda faydası olmayabilir.

Barfiks Boy Uzatır mı, Asılmak Boyu Uzatır mı? Tıklayınız

Adetten Sonra Boy Ne Kadar Uzar Adet Olduktan Sonra Boy Uzarmı Tıklayınız

Balık Yağı Kaç Yaşında Kullanılır Doktor Halit Özkaya Cevaplıyor Tıklayınız