Ayçiçek Yağının Sağlığa 12 Muhteşem Faydası ve 4 Zararı Nedir

Ayçiçek Yağı Kaç Kalori 1 Yemek Kaşığı 1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı Kalorisi

0

Ayçiçek Yağı Nedir?

Ayçiçeği yağı; ayçiçeği tohumlarının preslenmesiyle elde edilen bir yağdır. Bu yağ ile ateşte pişirilen her türlü yemeği yapılabildiği için çok amaçlıdır. Ülkemizde yemeklerde en çok ayçiçek yağı kullanılmaktadır. Tarihte ilk kez M.Ö. 3000’de ekilen ayçiçeği; yüzyıllardır yağı çıkarılmaktadır ve sağlıklı olduğu için  yaygın şekilde tercih edilmektedir.

Ayçiçeğinin Kalori Değeri Nasıldır

Diyetisyen Nesrin Eriş, 1 yemek kaşığı Ayçiçek yağında ortalama 132 kalori bulunduğunu belirtti. Eriş aynı zamanda 100 ml olan 1 çay bardağı ayçiçek yağında ise 884 kalori ve 1 su bardağı ayçiçek yağında ise 2210 kalori olduğunu bildirmiştir.

Ayçiçek Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ayçiçek yağı antioksidan açısından zengin olduğu için vücudun tamamındaki hücre zarının sağlamlığını arttırır ve bu sayede hücreye virüs ve bakteri girişini önler. Ayçiçeğinin sağladığı bu etki sayesinde vücutta enfeksiyona karşı daha büyük bir güç oluşmuş olur. Dahası, ayçiçeğindeki bol E vitamini, hücrelerdeki dokuları ve organları korunmasının yanı sıra antioksidan etkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Ayçiçek yağındaki kolin ve fenolik asit fitokimyasallarının kalp için çok yararlı olduğu ispatlanmıştır. Dahası, ayçiçek yağında trans yağ olmadığı için kalp hastalığı görülme riskini düşürmektedir. Öyle ki, ayçiçek yağındaki %80 oranında tekli doymamış yağların kalp sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Enerji Verir

Ayçiçek yağındaki tekli blok yağlar ve çoklu doymamış yağlar vücuda enerji vermede oldukça başarılıdır.

Kolesterolü Düşürür

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda görülmüştür ki günlük olarak tüketilen ayçiçek yağı toplam kolesterolü ve LDL (kötü kolesterol)’ü düşürmede etkisi büyüktür.

Sindirimi İyileştirir

Ayçiçek yağında doymuş yağ yoktur ve işte bu yüzden vücuttaki sindirimi çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Ek olarak ayçiçeği doğal müshil etkisine sahip olduğu için kabızlığı ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple ayçiçek yağını düzenli olarak tüketerek kabızlığın önüne geçmiş olursunuz.

Vücudu Onarır

Ayçiçek yağındaki proteinler, vücuttaki doku ve enzimlerde oluşan hasarları onarır ve bu sayede vücuttaki tüm sistemlerin sorunsuz çalışmasına katkı sağlar.

Saçlara Bakım Yapar

Ayçiçek yağı besleyici olduğu için saçlar için de çok faydalıdır. Saçlarınızdaki kırılma ve yıpranmaları onarmasının yanı sıra, kuruluk ve kabarıklık oluşmasının da önüne geçen ayçiçeği yağı daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Bu amaçla ayçiçeği yağını saç derisine direkt olarak uygulayabilir ya da kullanmakta olduğunuz saç kremi ya da şampuana eklenebilir. Saçlarınıza uyguladığınız ayçiçek yağı ile saçlarınız etkili şekilde nemlenecektir.

Cildi Güzelleştirir

Ayçiçek yağı saç dışında cilt için de lokal olarak uygulanabilir. Çünkü ayçiçek yağındaki A ve E vitaminleri antioksidan özelliğe sahip oldukları için ciltte hasar görmüş hücreleri yeniler ve bakterilerin akne oluşturması engeller.

Kanseri Önler

Ayçiçek yağı antioksidan açısından da çok zengindir. Ayrıca yüksek E vitamini içeriğine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde kanseri önler

Astımı Önler

Dünyada en çok görülen göğüs hastalıklarından ve solunum problemlerinden birisi astımdır. Astım her ne kadar yaygın da olsa hafif bir hastalık değildir ve ilerlediği taktirde ölüme sebebiyet verebilir. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde, ayçiçek yağının iltihap sökücü özelliklerinin astım ataklarının önüne geçerek belirtilerinin önüne geçtiği bildirilmiştir. Dahası ayçiçek yağındaki bolca iltihap sökücü, vitamin ve omega-6 yağ asitleri olduğu bilinmelidir.

Artrit Tedavisine Yardımcı Olur

Ayçiçek yağı içeriği iltihap sökücü bileşenler sayesinde eklem iltihabı yani artrit tedavisinde çok etkilidir. Ayçiçek yağının artritin sebep olduğu eklem ağılarını geçirmeye etkisi olduğu düşünülmektedir.

Egzamaya İyi Gelir

Ayçiçek yağındaki bol E vitamini antioksidan özelliğe sahiptir. Bu yüzden  ciltte egzama sebepli meydana gelen kızarıklık, kaşıntı ve tahrişi ayçiçeği yağı tüketerek dindirebilirsiniz.

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Şişmanlatır

Ayçiçek yağı kilo vermek isteyen kişiler için önerilmemektedir. Çünkü 1 yemek kaşığı ayçiçek yağında 40 kalori bulunmaktadır ve bu yüzden diyet döneminde ayçiçek yağı kullanımında dikkatli olmalısınız.

Vücutta İltihap Yapabilir

Ayçiçek yağı başta olmak üzere bitkisel yağ tüketmek içerisindeki zengin orandaki omega-6 asidi nedeniyle zarar teşkil etmektedir. Omega-6 yağlarının çok tüketilmesinin iltihap, kilo alımı ve kalp projelerine sebep olduğu bilinmelidir.

Kan Şekerini Artırabilir

Ayçiçek yağında linoleik asit bulunmaktadır ve bu sayede açlık ve kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Dahası ayçiçek yağı kandaki yağ oranını arttırdığı için uzmanlar özellikle şeker hastaları için tavsiye etmemektedir.

Alerji Yapabilir

Ayçiçek yağı bazı insanlarda bronşiyalastım,alerjikrinit,konjonktivit,anjiyoödem,kontaktdermatitveakutürtiker gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Yorum Yap