Ayak Tırnak Mantarı İlacı Ayak Mantarına İyi Gelen Krem

0

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı kolay yayılabilen, ayakta kaşıntı, yanma, ayak cildinde döküntü ve ağrıya sebep olan bir cilt enfeksiyonudur. Şiddetli durumlarda ayak cildinde kabarıklıklar ve çatlama oluşabilir.

Ayak mantarları hava almayan ayakkabı, çorap kullanımı, yüzme havuzu, halka açık banyo zeminleri gibi ılık nemli ortamlarda gelişir. Temiz, kuru çoraplar ve havalandırılmış ayakkabılar giymek ayak mantarı oluşumunu önlemeye yardım edebilir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

  • Ayakta kızarıklık ve kaşıntı hissi.
  • Ayakta sıcaklık hissi.
  • Batma hissine benzer ağrı.
  • Ayakta su toplamaları ve kabuklanmalar.
  • Ayak cildinde soyulmalar, ciltte döküntüler

Ayakta Neden Mantar Oluşur?

Ayakların kuru olmaması: Ayak mantarı riski pis ve ıslak ayaklarda daha fazladır. Ayakkabı seçerken aşırı sıcak tutan ve tere sebep olan ayakkabılar satın almamak gerekir.

Hijyenik olmayan ortamlar: Mantarların kolaylıkla çoğalıp yayılabildiği havuz kenarı gibi ıslak, nemli ortamlarda yalın ayak gezmemek gerekir.

Aynı eşyaları kullanmak: Ayaktaki mantarın en yaygın sebeplerinden biri de ayak mantarı olan kişiyle havlu, çorap, ayakkabı gibi eşyaların ortak kullanılması

Zayıf bağışıklığa sahip olma: Mantar zayıf bağışıklık sistemine sahip olan kişilerde rahatlıkla üreyebilir.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarı tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılan farklı birçok alternatif vardır. Bunlar; krem, losyon, temizleme bezi, solüsyon ve pudradır. Hangi seçeneği kullanacağınızla ilgili eczacınızdan bilgi alabilirsiniz.

Ayak Mantarı İçin İlaç, Krem, Sprey İsimleri

Travazol. Fiyatı 14.12 TL

Oceral sprey. Fiyatı: 14.02 TL

Terbisil Tablet. Fiyat 35.50 TL

Flucan Tablet. Fiyat 16.63 TL

Lamisil Once 4g Ayak mantar kremi. Fiyatı 22.90 TL

Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Ayak Mantarı İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antimikrobiyal özellikler bulundurması sebebiyle ayak mantarı için en etkili şifalardan biridir. Enfeksiyona neden olan mantarı öldürmeye yardım eder ve hafif asidik doğası aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önler.

  • Eşit miktarda elma sirkesi ve ılık suyu karıştırın ve küçük bir leğene koyun. Ayak mantarı olan ayağınızı bu karışımda yarım saat boyunca tutun. Daha sonra ayağınızı tamamen kurulayın. Tüm nemi ortadan kaldırmak için saç kurutma makinesi bile kullanabilirsiniz. Bunu birkaç hafta boyunca her gün yapın.
  • Alternatif olarak da 1 tatlı kaşığı pirinç ununu 2 tatlı kaşığı elma sirkesiyle karıştırarak ovabilirsiniz. Bunları kalın bir macun yapmak için karıştırın. Mantar üzerine uygulayın ve diş fırçasıyla ölü deriyi atana kadar birkaç dakika nazikçe ovalayın. Ayağınızı durulayın ve yumuşak bir havluyla tamamen kurulayın. 1-2 ay boyunca her gün tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ayağınızdaki mantarları yok etmeye yarayan hem mantar karşıtı hem de antiseptik özelliklere sahiptir. 4-5 damla çay ağacı yağını küçük bir leğendeki ılık suya koyun. Ayağınızı 15 dakika içinde bu karışımda bekletin ve daha sonra tamamen kurulayın. Bunu 1 ay boyunca günde 2 kez yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal mantar öldürücü olarak çalışarak ayak mantarına sebep olan mantarı etkili bir şekilde yok eden orta zincirli yağ asidine sahiptir. Bir miktar organik hindistan cevizini alın ve enfeksiyonlu ayağa nazikçe yedirin. Kendiliğinden emilmesini ve kurumasını bekleyin. Enfeksiyon temizlenene kadar günde 2-3 kez tekrarlayın.

Karbonat

Karbonatın alkali doğası ayak mantarı için doğal çözümlerdendir. Karbonat mantarın büyümesini ve yayılmasını etkili bir şekilde önler. Aynı zamanda cildin pH seviyesini alkalileştirir.

  • 4 kaşığı karbonatı 1 bardak beyaz sirke ve 2 bardak ılık suyla karıştırın. Ayağınızı bu karışımda 15 dakika bekletin ve kağıt havluyla kurulayın. Bunu günde 2 kez en az 1 ay uygulayın.  

Tuzlu Su

Ilık tuzlu su mantar karşıtı özelliklere sahip olmasıyla bilinir. 2 tatlı kaşığı tuzu 1 küçük leğen ılık suyun içine karıştırın ve her gün ayağınızı bu suda 10-15 dakika bekletin. Bu mantar karşıtı çözüm enfeksiyondan kurtulmanıza katkı sağlayacaktır.

Çay

1.5 litre suyu kaynayana kadar ısıtın. Ocağı kapatın ve 6 çay poşetini bu suya koyun. Suyun ılınmasını bekleyin ve ayağınızı bu suda her gün yarım saat ıslatın. Çay sadece mantarı yok eden değil, aynı zamanda mantarın neden olduğu kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı tannik asit içerir.

Don`t copy text!