Ayak Altına Vicks Sürmek Öksürüğe İyi Gelir mi Keser mi

Vicks Öksürük İçin Nasıl Kullanılır 3 Farklı Yöntem

0

Vicks Öksürüğü Keser mi, Öksürürken Ayağa Vicks Sürülmesi Zararlı mıdır

Vicks içerisinde okaliptüs yağı, kafur, mentol, sedir yaprağı yağı, hindistan cevizi yağı, vazelin, timol, terebentin yağı ve limon esansı gibi çeşitli maddeler bulunan çok şifalı bir kremdir. Vicksin en bilinen faydası da öksürüğe iyi gelmesidir.

Vicks Öksürüğe İyi Gelir mi?

Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığın belirtileri arasında öksürük de yer alır. Bu bir hastalık olarak kabul edilmez. Öksürük vücudun solunum yollarını ve boğazı temizlemek amacıyla gösterdiği bir tepkidir. Başka bir deyişle vücudun savunma mekanizmasıdır.

Öksürük sebepleri çeşitlidir. Grip, soğuk algınlığı, nezle, astın, faranjit, zatürre ve geniz akıntısı buna örnektir. Öksürüğün uzun sürmesi durumunda nedeninin tespit edilebilmesi için doktora başvurulmalıdır. Vicks; grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarda, öksürük şikayetlerinde kullanılan bir kremdir, eczanelerden reçetesiz temin edilebilir.

Vicks krem; timol ve kafur yağı içerir. Deri altına nüfuz ederek buradaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Öte yandan ciğerleri rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırır. Vicks antiseptik kremlerdendir ve nereye sürülürse oradaki mikropların ölümüne yol açar. Derinin iç yüzeyine kadar ulaşabildiği için hastalıklarla mücadeleye destek olur. Göğüs tıkanıklığına ve öksürüğe iyi gelir.

Vicks Öksürüğü Kesmek İçin Nasıl Kullanılır?

Sırta ve Göğse Vicks Sürün

Göğüs ve sırt bölgesine vicks sürülüp hafifçe ovularak cilde yedirilmelidir. Bu, öksürüğün geçmesinde etkili olacaktır. Bilhassa boyun, göğüs ve sırt bölgesine uygulanırsa kremin içeriğinde bulunan etken maddeler deri altına işleyerek ciğerleri genişletir ve toksinlerden kurtarır. Vicks krem göğse sürüldüğünde kokusuyla nefesi açar. Göğüs ağrısı ve akciğerlerde meydana gelen daralma bu krem sayesinde şifa bulur.

Vicks göğse ve sırta sürüldükten sonra üzerine bir tülbent ile havlu koyulması oldukça faydalıdır. O bölgelerin sıcak tutulması, rahatsızlığın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Vicks Solumak 

Vicks’i sıcak suya koyup suyun buharında bunu teneffüs etmek öksürük şikayetinin giderilmesinde büyük rol oynar.Bunun için bir kase sıcak suya 2-3 yemek kaşığı vicks koyup karıştırın ve bunu soluyun.

Vicks nefesi açar ve öksürüğü keser. Grip nedeniyle burun içindeki damarlar şişer. İşte Vicks damarları daraltarak bu problemi çözüme kavuştururve kişinin daha rahat soluk alıp vermesini sağlar. Mentol nefesi açan ve derin nefes almaya yardımcı olan bu ürün öksürüğe birebirdir.

Ayak Altına Vicks Sürerek De Öksürüğe Şifa Bulabilirsiniz

Öksürükten kurtulmak için ayağınızın altına Vicks sürmeyi deneyebilirsiniz. Ayak tabanında pek çok akupunktur noktası bulunur. Vicks ayak tabanına sürülürse öksürüğe yararı olur. Gece uyumadan evvel ayağınızın Vicks altına sürüp çorapla yatarsanız öksürük yüzünden uykusuz kalmazsınız. Bu, soğuk algınlığının da en iyi tedavi yöntemlerinden biridir.

Vicks Kullanımı İle İlgili Doktorlara Sorular ve Cevapları

Sual: 9 aylık bir bebeğim var, emziriyorum. Fakat öksürük sorunu yaşıyorum. Bunun için Vicks kullanmamın sakıncası olur mu? Süte geçip bebeğimi etkiler mi? Bir de ara sıra bebeğimin burnunda tıkanıklık oluyor. Vicks krem sürerek çorap giydirmek iyi gelir diyorlar, fakat emin olamadım. Yapabilir miyim?

CEVAP

Dr. Nuran Gürses’in cevabı

“Sizin kullanmanızda bir mahzur yok fakat bebeklerde Vicks kullanımı üzerine herhangi bir bilgiye sahip değiliz.”

Sual: Hamileliğimin 5. Haftasındayım. Öksürükten muzdaribim, başlayalı 1 haftadan fazla oldu. 2 gündür uyumadan evvel göğsüme ve sırtıma Vicks krem sürerek yatıyorum. ‘Kremin ne zararı olur ki?’ düşündüm fakat internette araştırdım, hamileliğin ilk 3 ayında kullanılmamalıdır diye yazmışlar. Ben kullandım fakat sadece 2 gece. Bir sorun teşkil eder mi? Yardımınızı bekliyorum.

CEVAP

Dr. Nermin Köşüş’ün cevabı: “Hamileler doktorunun onayını almadan vitamin dahil herhangi bir ilaç kullanmamalıdır. Cilde haricen uygulanan ilaçlar emilim yoluyla kandan bebeğe ulaşabilir. Fakat bu ihtimal düşüktür. Doktorunuzu durumdan haberdar edin ve söylediklerini yerine getirin.”

Not: Makalede yer alan soru ve cevapların kaynağı Doktorsitesi adlı web sitesidir.