Ay Çekirdeği Kilo Yapar mı Diyette Yenilebilir mi Şişmanlatır mı

Çekirdek Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı Sağlığa Faydaları Neler

0

Çekirdek (Ay Çekirdeği) Kilo Yapar mı?

Ay çekirdeği yaz aylarının en sevilen kuruyemişlerindendir. Çekirdeği çıt çıt çitleyip elimizden bırakamayız ve bir oturuşta çok miktarda çekirdek tüketmemiz kaçınılmaz hale gelir.

Ay Çekirdeği Kilo Almaya Neden Olur mu?

Ay çekirdeğinin kalorisi çok yüksektir. Bu nedenle sık sık tüketilmesi kısa sürede kilo almaya sebep olur. Ancak ara ara az miktarda tüketildiğinde tok tutup zayıflamaya yardımcı olur.

Ek olarak ay çekirdeğindeki protein oranı çok yüksek olduğu için kişiyi uzun süre tok tutmaya yardımcıdır. İçeriğindeki lif sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve bu su sayede kilo vermeyi kolaylaştırır. Ancak unutmamak gerekir ki ay çekirdeğindeki yüksek yağ içeriği fazla kalori oluşturduğu için miktarına dikkat etmeden tüketeceğiniz çekirdek kilo alımına sebep olacaktır. Bu yüzden çekirdek çitlerken oranına dikkat etmelisiniz, aşırıya kaçmamalısınız.

Ay Çekirdeğinin Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Kavrulmuş tuzsuz çekirdeğin bir avuç kadarı 146 kalori içermektedir. Ek olarak tuzlu tüketeceğiniz bir avuç çekirdekte ise 210 kalori olduğunu unutmamalısınız.

Diyetisyen Emre Uzun 100 gram ay çekirdeğinin 584 kalori olduğunu bildirmektedir.

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay çekirdeğindeki diyet lifi mideyi yalnızca tok tutmakla kalmaz aynı zamanda besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Çekirdek yiyerek açlık krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

Ay çekirdeğinde E vitamini başta olmak üzere bol vitamin ve folat, fosfor, bakır, manganez ve selenyum başta olmak üzere bol miktarda mineral bulunmaktadır.

Ay çekirdeğindeki E vitamini; vücutta farklı birçok hastalığın oluşmasının sebebi olan serbest radikallerle savaşan yağda çözünen antioksidan etki göstermektedir. Ay çekirdeğindeki iltihap sökücü özellikler soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelmektedir. Vurgulamakta fayda vardır ki, çeyrek fincan ayçiçeği tohumundaki E vitamini oranı bir yetişkin vücudunda günlük gerekli olanın %60’ından fazlasını karşılamaktadır. E vitamininin en büyük özelliği vücutta antioksidan etkisi oluşturması sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamasıdır.

Ay çekirdeği B1 vitamini diğer adıyla tiamin özü ve elektrolit açısından da zengindir. Bu özellikleri sayesinde kişiye bol enerji vererek vücudun günboyu çevik ve aktif kalmasını sağlar.

Ay çekirdeğinde bulunan fitosteroller ve esansiyel yağ asitleri kandaki kolesterolü düzenlemesinin yanı sıra bağışıklığı güçlendirdiği için pek çok ölümcül hastalık görülme ihtimalini düşürmektedir.

Ay çekirdeği; ana besin maddesi olan selenyum açısından zengindir. Uzmanların yürüttüğü araştırmalar sonucunda görülmüştür ki selenyumun sahip olduğu antioksidan özellikler vücutta kızarıklık ve şişliğin önüne geçmek için çok etkilidir.

Ay çekirdeğinin bir diğer faydalı içeriği ise linolenik, oleikvepalmitikasit esansiyel yağ asitleridir. Bu yağ asitlerinin ciltte kolajen ve elastin oluşumunu sağladığı ve bu sayede cilde pürüzsüz bir görüntü vermektedir.

Ay çekirdeği magnezyum açısından da çok zengindir ve bu sayede çocuğa vücutta kas ve iskeletlerin fonksiyonlarını iyileştirir. Vücuttaki magnezyum eksikliğinin önlenmesinde yardımcı olan ay çekirdeği sayesinde kardiyovasküler, bağışıklık ve sinir sinirinde oluşabilecek sağlık problemleri riskini düşürür.

Ay çekirdeği aynı şekilde sinirleri de yatıştırır ve kan basıncı, tansiyon seviyelerini düzenler.

Yorum Yap