Bir erkeğin narsist olduğunu gösteren 15 işaret nedir?

Narsist erkek  psikoterapi ile düzelebilir!

Narsistlik Nedir?

Psikolojide, kişinin kendini çok sevmesi ve hatta kendini çok beğenip hayran olması durumuna narsistik kişilik bozukluğu adı verilmektedir. Bu bozukluğu olan kişiler kendileri dışındaki insanları beğenmeyip onları hep aşağılarlar ve kendilerini ise hep yüceltirler. Toplumumuzda narsistik kişilik bozukluğu kadınlara oranla daha çok erkeklerde görülen bir psikolojik problemdir.

Narsist Erkek Nasıl Anlaşılır?

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip kişilerde belli başlı davranış halleri görülmektedir. Bu hallere psikolojide narsistlik özellikleri veya narristik belirtiler denilmektedir. Bu davranış hallerine örnek olarak aşırı kibir verilebilir. Herkesin kendisini çok beğenip hayran olmasını isterler. Ek olarak kendilerini herkesten farklı ve çok daha özel görürler. Tüm bunlara inan narsist insanların empati yetenekleri gelişmemiştir ve bu yüzden çevresindeki insanaların düşünceleri de hisleri de onlar için önemsizdir. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler herkesin kendilerini kıskandıklarını düşürler fakat başkalarını da çok kıskanırlar. Narsist erkeklerin belli başlı özellikleri şunlardır:

  • Narsist erkekler karşılarındaki kişiyi aşağılar ve sık sık eleştirir. Hayatlarındaki kişi ne yaparsa yapsın beğenmezler.
  • Narsist erkekler çok kibirlidir ve kendilerini çok beğenirler. İnsanların içinde en yakışıklı, en başarılı ve en iyinin kendileri olduğuna inanırlar.

  • Narsistik kişilik bozukluğu olan erkekler çevresindeki insanların sürekli olarak kendilerine ilgi gösterilmesini isterler ve başkalarını hep görmezden gelirler.
  • Bu kişiler ayrıca karşılarındaki insanları her durumda küçümsemek için bahane ararlar. İnsanlara yetersizmiş gibi hissettirerek özgüvenlerini düşürüp değersiz hissettirirler.
  • Narsist  erkekler her şeyi başaracaklarına inanırlar ve her şeye hakları olduğunu düşünürler. Başkaları onların isteklerini karşılamak zorunda gibi düşünürler.
  • Narsistik kişilik bozukluğuna sahip erkekler yüzlerini ve vücutlarını ayna karşısında saatlerce izleyebilir ve bundan çok zevk alırlar.

  • Narsist erkekler başka insanlar ne düşünür önemsemedikleri için zaten empati kurabilen insanlar değillerdir.
  • Narsist erkekler başkaları tarafından aşırı derecede hayranlık görmek isterler.
  • Narsistik kişilik bozukluğuna sahip erkekler diğer insanları kendi istekleri ve amaçları doğrultusunda kullanırlar.

Narsist Erkekler de Tedavi Edilebilir

Narsistik kişilik bozukluğun ilaçla tedavisi çok mümkün değildir. Bu durumda hastaya psikolojik terapiler uygulanması iyi olabilir. Kişiye psikoterapi uygulanır ve bu bozukluk diğer hastalıklara oranla tedavisi zordur ve tedaviye karşı direnç gösterirler.

Uzmanlar narsistik kişilik bozukluğu için en etkili yöntemin terapi olduğunu söylemektedir. Bu tedavi sayesinde hastanın kendine ve hayata karşı bakış açısı değiştirilmesi ve diğer insanlara karşı empati yeteneğinin gelişmesi amaçlanır. Dolayısıyla narsistik kişilik bozukluğu olduğu düşünülen kişilerin, çevresindeki insanlar tarafından uzman bir psikolağa yönlendirilmesi gerekmektedir.

narsistpsikolojik hastalıklarruh hastalıkları
Yorumlar (0)
Yorum ekle