Ayağa Soğan Sarmanın Çorabın İçine Soğan Koymanın Faydaları

Ayak Altına, Tabanına Soğan Koymanın Sağlığa 9 Faydası

Ayak Altına Soğan Koymak

Türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan soğanın sağlığa faydası çoktur. Çünkü içeriğindeki antibiyotik özelliği çok zengindir ve hem yiyerek hem de lokal olarak kullanabilirsiniz. Ayağınızdaki türlü türlü problemler için soğanı deneyebilirsiniz. Sarı, kırmızı veya beyaz her çeşit soğanı kalın bir dilim olarak kesip ayağınızın altına koyduktan sonra göreceğiniz olumlu etkiler karşısında şaşıracaksınız.

Ayak Altına Soğan Koyunca  Ne İşe Yarar?

  • Ayağınızda mantar ve bakteri sebepli oluşan koku varsa soğan sayesinde bundan kurtulabilirsiniz.
  • Ayağın altına soğan koymak ve çorabı giymek yüksek ateşin düşmesinde de etkili rol oynayacaktır.
  • Romatizma ağrıları yaşıyorsanız ayağınızca soğanı bir streç ile ya çorap giyerek koyabilirsiniz. Çünkü ayak sinir uçlarında yedi binden fazla sinir ucu bulunur ve ayağa konulan soğan vücuttaki romatizma gibi ağrıların geçirmede çok etkilidir.
  • Tansiyon yüksekliğinde de ayağınızın altına soğan (dilim veya rendeleyerek) koymayı deneyebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde tansiyonunuz düşecektir.
  • Ayağınızın altına topuk üstüne rendelenmiş veya dilim olarak soğanı koyup sarmak vücuttaki toksinlerin çekilip atılmasını sağlar ve bu durumda daha dinç ve kuvvetli hissedersiniz. Ayrıca bu uygulama topuk dikenine de iyi gelmektedir.
  • Hiç aklınıza gelmese de ayak tabanına saracağınız soğan soğuk algınlığı için bile faydalı olabilir.Çünkü soğan çok etkili doğal bir antibiyotiktir. Özellikle kışın virüs salgınlarından kaynaklı yaşadığınız grip için ayak tabanınız soğan koyup üzerine çorabınızı giyin ve gece uyuyun. Bu yöntem vücudun virüs ve bakterilerle savaşmasını kuvvetlendirir ve gripten daha çabuk kurtulursunuz.
  • Özellikle sigara içmeyi henüz bırakanlar için soğan çok iyi bir sağlık dostu olabilir. Çorabın içine koyacağınız soğan sayesinde vücudunuzda sigara sebepli biriken zararlı maddelerden kurtulabilirsiniz.
  • Soğan fosforik asit açısından zengin olduğu için vücuttaki toksinleri atmak için çok etkilidir. Bunun için çorabın içine soğan koymalısınız. Çok daha dinç ve sağlıklı hissettiğinizi görünce çok sevineceksiniz.

Ayak detoksunuzu soğan ile yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler 2 soğan, 5 diş sarımsak, 1,5 su bardağı su, gazlı bez ve bir çift çorap. İlk olarak sarımsak ve soğanı ince ince doğrayın ve ardından tencerede kaynamakta olan suyun içine alıp 10 dakika kaynatın. Ardından ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra tencereyi direkt olarak katlamış olduğunuz gazlı bezin üzerine dökün. Suyunun fazla olması durumunda gazlı bezi biraz sıktıktan sonra ayağınıza sarın. Son olarak çorabınızı ayağınıza giyin ve bu uygulamayı iki ayağınıza da yapın. Bu şekilde bir gece uyuyun. Ertesi sabah ayaklarınızı yıkayın. Bu yöntem sayesinde vücuttaki zararlı toksinler soğan tarafından bir mıknatıs misali emilir.

ayak kokusuayak mantarıAyak Tabanına Soğan Koymakcilt bakımı
Yorumlar (0)
Yorum ekle