Allergodil Damla Fiyatı Ne Kadar Yan Etkileri Nelerdir

Allergodil Göz Damlası Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır

0

Allergodil Göz Damlası Nedir?

Allergodil göz damlası saman nezlesinin yani mevsimlere bağlı olan alerjik nezlenin tedavisinde kullanılır. Ayrıca yıl boyu süren alerjik nezle için de kullanılan bir ilaçtır. Gözlerde meydana gelen alerjik semptomları gidererek etki eder. Antialerjik ilaçlar grubunda yer alan allergodil göz damlası 4 yaş altındaki çocukların tedavisinde kullanılmaz. Yetişkinlerde ve 4 yaş üzeri çocuklarda görülen gözlerde sulanma ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlardan kaynaklı sorunları iyileştirir. 12 yaş ve üstü çocuklar ile erişkinlerde gözlerin mevsimsel olmayan alerjik şikâyetlerini de tedavi edebilir. Fiyatı:19,33 TL’dir.

Allergodil Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Yetişkin bireylerde ve 4 yaşından büyük çocuklarda ortaya çıkan saman nezlesi (mevsimsel alerji) durumunda gözlerdeki yaşarma, kaşıntı ve kızarıklık gibi yakınmaları engeller ve iyi eder.

12 yaşındaki yahut 12 yaşını geçmiş olan çocuklardaki, yetişkin hastalardaki perenial yani mevsimsel olmayan göz problemlerinin tedavi edilmesinde işe yarar. Konjunktivit, konjuktiva enflamasyonu buna örnektir. Allergodil göz damlası bu gibi rahatsızlıkların gözlerde yaşarma, kızarma ve kaşınma gibi belirtilerini hafifletir.

Allergodil Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Bu damla kullanılırken hekim önerilerinin dışında hareket edilmemelidir. Damlanın kullanımıyla ilgili emin olunmayan bir durum varsa eczacıya veya doktora danışılması gerekir. Hekim başka bir tavsiyede bulunmadıysa her gün sabah ve akşam olmak üzere gözlere birer damla damlatılarak kullanılmalıdır. Rahatsızlığın şiddetli olması hâlinde gerekiyorsa doz miktarının gün içinde 4 defa her göze birer damla şeklinde düzenlenmesi mümkündür.

Kullanım şekli:

Gözlerin etrafı temiz bir mendille silinmeli, böylece göz kapaklarının kenarındaki nemlilik ortadan kaldırılmalıdır. Damlanın koruyucu başlığı çıkarılmalıdır. Kafa biraz geriye doğru yatırılarak alt göz kapağı hafifçe aşağı doğru çekilmelidir. Daha sonra meydana gelen konjunktival keseye ilaçtan bir damla nazikçe damlatılmalıdır. Damla ucu herhangi bir yere temas ettirilmemelidir.

İşlemin ardından alt göz kapağı bırakılmalı ve gözün iç köşesine (burun köküne doğru) yavaşça baskı uygulanmalıdır. Göz birkaç dakika kapalı tutularak damlanın yayılması sağlanmalıdır.

Bu işlem diğer gözde de tekrarlanmalıdır.

Allergodil Göz Damlasını Kimler Kullanamaz?

  • 4 yaşından küçük çocuklarda mevsimsel alerjik konjunktivit tedavisi için kullanılmamalıdır.
  • Mevsimsel olmayan (perenial) alerjik konjunktivit tedavisinin gerçekleştirilmesinde kullanılacaksa hastanın en az 12 yaşına girmiş olması gerekmektedir. 12 yaşına girmemiş çocuklarda bu amaçla kullanılmaz.
  • Azelastin hidroklorüre yahut Allergodil damlanın içerisinde yer alan herhangi bir yardımcı maddeye karşı alerjisi (aşırı duyarlılığı) bulunanlar için uygun değildir.

Hamilelikte Allergodil Damla Kullanımı

Tedaviden önce hekime veya eczacıya danışmalıdır. Tedavi görürken hamile kalan bireyler bunu doktoruna bildirmelidir.

Emzirirken Allergodil Damla Kullanımı

İlacı kullanmaya başlamadan eczacıya veya doktora danışmayı ihmal etmemelidir. Damladaki etken madde olan azelastin anne sütüne az miktarda geçtiğinden emzirme döneminde Allergodil damla kullanımı önerilmez.

Allergodil Damlanın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Allergodil damlanın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkileri olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Allergodil damlakullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  • Yüz, dil ve boğazda şişme, ciltte döküntü, hırıltılı solunum, nefes almada zorlanma, ateş, bulantı, astım veya şok ile ortaya çıkan ciddi alerjik reaksiyon.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

  • Allergodil damlayı uyguladıktan hemen sonra, uzun süreli olmayan, gözde hafif iritasyon (örn. yanma, kaşıntı, göz yaşarması)
  • Ağızda acı tat hissi

Bunlar Allergodil damlanın zayıf yan etkileridir.”

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.