Ağda Sonrası Kızarıklık, Kabarma Kaşıntı Ağda Tahrişine Ne İyi Gelir

Ağda Kızarıklığı Nasıl Geçer 11 Farklı Etkili Doğal Yöntem

0

Ağdadan Sonra Kızarıklık, Kabarma, Kaşıntı, Tahriş Nasıl Geçer?

Ağda, kadınların kullandığı en popüler tüy temizleme yöntemlerinden biridir. Ağda hem sağlıklı hem de uzun ömürlü bir uygulamadır fakat ağda yaptıktan sonra ciltte kızarıklık oluşabilir.Ağda sonrası ciltte kızarıklık, kaşıntı, ağrı, tahriş şişme söz konusu ise aşağıda bildireceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Buz İle Kompres Yapın

Buzluktan buz küplerini çıkarıp bunu temiz bir beze sarın ve ağdadan dolayı kızarıklık meydana gelen cilde bunu tutun.  Cilt yatışacak, kızarıklık kısa süre sonra geçecektir.

Salatalık Suyu

Salatalık, doğal serinletici özelliktedir. Böylece ağda sonrası kızarık ve hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Salatalık suyunu etkilenen bölgeye sürün. Salatalığın içinde bulunan mineraller ve vitaminler, iyileşme sürecini teşvik etmeye yardımcı olur. Salatalık suyunu sürerken rahatlamayı anında hissedebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt da ağda sonrası kızarıklık ve acıya son veren en etkili maddelerdendir. Yoğurdu cildinize sürün ve birkaç dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Bu yöntem ağda sonrası cildinizi yatıştırmada oldukça etkilidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı anti bakteriyel özellikleriyle bilinir bu sayede ağda sonrası kızarıklığa çözüm olur. Bu yağ sadece saçınızı beslemede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tahriş olmuş cildinizi yatıştırmada da çok etkilidir. Birçok kişi ağdadan sonra ciltlerinde kızarıklık sorunu yaşar. Hindistan cevizi yağı yardımıyla bu sorundan çok kolay şekilde kurtulabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını cilde nazikçe uygulayın. Bu yağ, ağda ile tahriş olmuş cildin yatıştırılmasına yardımcı olur.

Muz

Muz, cildi yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Olgun bir muzu ezin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bir süre bırakın ve soğuk suyla durulayın. Bu işlem, ciltteki ağda nedeniyle oluşan ağrının ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı

Zeytinyağı E vitamini açısından zengindir. Bu özelliği ile ağda sonrası tahriş olmuş cildi onarır, rahatlatır. Yağı, ağda sonrası hassaslaşan cilde uygulayın. Bu işlem, tahriş olmuş cildin yatıştırılmasına yardımcı olur.

Pudra Kullanın

Ağda yapmadan önce pudra sürerseniz ağdadan sonra kızarıklık meydana gelmez. Pudra tahriş ve yanma gibi olumsuzlukları önler. Ağdaya başlamadan önce o bölgeye biraz pudra dökün. Bu sayede cildinizin zarar görmesini engellemiş olursunuz.

Tuz Yöntemi

Bu denenmiş, etkili bir yöntemdir. Ağda yaptıktan sonra cildiniz kızarıyorsa yarım litre suya iki çay kaşığı tuz atıp karıştırın ve ağda yaptığınız bölgeyi bununla ovun. 2-3 saat bekleyip yıkayın. Kesinlikle işe yarayacaktır.

Süt İle Kompres Yapın

Süt, cildi yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ağda yapılan bölgede ortaya çıkan kızarıklığı giderir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; bez, süt, buz ve soğuk sudur.Malzemeleri karıştırıp bezi bu karışımla ıslatın. Kızarıklık olan yere uygulayın. Kızarıklığı geçirecektir.

 Bebek Pudrası Yöntemi

Bir kasenin içerisine bir yemek kaşığı bebek pudrası koyun. Üzerine limon ve gül suyu ekleyin. Karıştırarak krem kıvamına getirin. Ağda yapmış olduğunuz bölgeye kalın bir tabaka halinde uygulayın.

AloeVera Jeli

Aloevera, birçok cilt besleyici özelliğe sahip en iyi bileşenlerden biridir. Cildi yatıştırıcı niteliklerinden dolayı aloevera, dünya çapında birçok kadının güzellik malzemelerinde önemli bir yer tutmuştur. Ağda sonrası kızarıklık için aloevera jeli kullanılabilir. Bu ürün cildi yatıştırır, kızarıklığı alır, tahriş olan cildi onarır.Yapmanız gereken tek şey, aloevera jelini etkilenen bölgeye nazikçe uygulamaktır. Jeli uyguladığınız anda yatıştırıcı bir etki hissedebilirsiniz.

Ağda Sonrası Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ağdadan sonra oluşan kızarıklığın geçmesi yaklaşık 10-12 saati bulabilir. Normal ciltlerde ağda sonrası kızarıklık 6-8 saat içinde geçer. Ağda sıcaklığı doğru ayarlanmalıdır. Aşırı sıcak ağda ciltte leke yanık oluşturur. Bu nedenle ılık ağda kullanmak daha sağlıklıdır.

Ağda Bezi Yerine Ne Kullanılır Ağda Bandı Nasıl Kullanılır Tıklayınız

Yorum Yap