Adet Kanı Kokusu Neden Olur Kirli Kan mıdır

Adet Regl Kanı Nereden Gelir Neden Kokar

0

Adet Regl Kanı Nereden Gelir Neden Kokar

Adet kanaması ergenlik döneminde başlayıp menopoza kadar sürer. Bir kız ilk kez adet olduğunda paniğe kapılabilir ve bunun bir hastalık olduğunu zannedebilir. Kızlarda bu dönem çoğunlukla 9-12 yaş arasına denk gelir.

Adet Kanı Nereden Gelir?

Regl kanı olarak da bilinen adet kanı rahimden, rahim ağzından ve vajinadan vücuttan dışarı akar. Adet kanı karın içerisinden veya yumurtalıklardan gelmez. Sadece rahim içerisinden gelir.

Adet Kanı Neden Kokar?

Adet kanının kokusunu vajinanın pH’ı ve vajinada bakteri varlığı gibi çeşitli faktörler etkileyebilir. Vajina, Lactobacillus dahil olmak üzere farklı türde sağlıklı bakteri barındırır. Adet kanı kokusu, bakterilerle birlikte vajinadan çıkan kan ve dokulardan kaynaklanmaktadır.

Adet kanı, vücudun başka herhangi bir yerinden çıkan kana benzemez ve bu nedenle adet kanının dikkatinizi çekebilecek farklı bir kokusu vardır.

Regl döneminiz boyunca vajinadaki bakterileri, vajinal mukusu, sıvıyı ve dokuyu dışarı atarsınız ve bu nedenle adet kanınız, vücudunuzun başka herhangi bir yerinden gelen kan gibi kokmaz, biraz ağır kokabilir.

Vajinayı temizlemek için özel temizleyiciler veya spreyler kullanmaya gerek yoktur. Bu ürünler vajinal bölgeyi tahriş edebilir. Adet döneminde adet kanının kötü kokmasını önlemek için hijyeninize, dikkat edin, pedlerinizi çok uzun süre kullanmayın.

Adet Kanaması Nedir?

Rahim iç tabakasını kaplayan dokular kan hâlinde vücuttan uzaklaştırılır. Regl veya menstrüasyon olarak da bilinen adet kanaması her ay belirli günlerde gerçekleşir. Kadında östrojen hormonu artış gösterir ve rahmin iç tabakası kalınlaşır. Bu durum adet döngüsü bitene kadar sürer. Döngü tamamlandığında oluşan tabaka vücut dışına kan olarak atılır. Adet döngüsü devam ederken yumurtlama (ovulasyon) olayı yaşanır. Bu sırada progesteron hormon seviyesi düşer ve rahim iç tabakası dökülmeye başlar. Rahim, kendini bunlardan kanama vasıtasıyla temizler.Buna adet kanaması denir.

Bir genç kız adet kanıyla ilk karşılaştığında büyük tedirginlik ve korku duyabilir. Fakat bu korkmayı gerektirmez. Zira gelen kan bir rahatsızlık belirtisi değildir. Rahim bölgesinden temizlenmesi gereken atık tabakadır. Adet kanaması her kadında gerçekleşen bir süreç olup tamamen normaldir.

Adet Kanı Kirli Kan mıdır?

Yukarıda da bildirildiği üzere adet kanını oluşturan şey rahim içerisindeki döküntülerdir. Adet kanamasıyla beraber rahim ortamı steril bir hâle gelir, temizlenir. Toplumda adet kanının kirli olduğu şeklinde bir söylenti yaygındır. Bu doğru bir ifade değildir.

Yorum Yap