6 Aylık Bebeğe Ceviz Verilir mi Cevizin Bebeklere Faydaları Nelerdir

Bebeklere Ceviz Ne Zaman Kaçıncı Ayda Verilir Dr. Murat Aydın Cevaplıyor

0

Bebekler Ne Zaman Ceviz Yer?

Ceviz bebekler için en faydalı besinlerden biridir. Yüksek omega 3 içeriği ile bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur, bebeklere enerji verir, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını giderir. Ceviz alerjiye neden olabilecek gıdalardan olduğundan yenidoğan bebeklere, ilk 3-4 aylık bebeklere ceviz kesinlikle verilmemelidir.

Bebeklere Ceviz Ne Zaman Verilir?

Bebeğiniz alerjik, hassas bir bebek değilse bebeğinize 6. Aydan itibaren ceviz verebilirsiniz. Ancak cevizi rondodan geçirip yahut havanda ezip iyice un haline getirip bu şekilde kahvaltısına eklenip verilmelidir, yoksa bebeğin boğazına takılabilir.

Sual: 6 ay 15 günlük bir kızım var.Cevizi rondada iyiyice ezip un haline getiriyorum ve bir çay kaşığı mamasına katıyorum. Ceviz bebeğim için erken mi merak ediyorum.

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı “Artık verebilirsiniz,sorun olmaz.”

Bebeklere Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz yüksek lif içeriği ile bebeğin sindirim sistemini çalıştırır, bağırsak hareketlerini düzenler ve bebeği kabızlıktan korur. Bebekteki gastrointestinal problemlere iyi gelir.

Ceviz folat ve omega-3 içerir. Her iki besin de bebeğin beynini geliştirmeye yardımcı olur.

Uyku, bebekler için son derece gereklidir, çünkü bebeklerde büyümenin çoğu derin uykuya girdiklerinde gerçekleşir.Ceviz melatonin içeriği ile bebeklere uyku verir, kesintisiz uyumalarına yardımcı olur.

Ceviz, demir, kükürt, klor, manganez ve bakır formunda çeşitli mineraller içerir. Bebeğin mineral ihtiyacını karşılar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar büyüme yıllarında çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ceviz kalorisi yüksektir ve aktif bir çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.

Kompleks karbonhidratlar açısından zengin olan ceviz, çocuğunuz için mükemmel bir enerji kaynağıdır. Bebeğin büyüme ve gelişimini destekler.

Bebeğiniz süt içmeyi sevmiyor mu? Bebeğin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun nereden geleceğinden endişe mi duyuyorsunuz? Artık endişelenmeyin, cevizin önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu kanıtlandı!. Ceviz bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur, kalsiyum ihtiyacını giderir.

Ceviz, bebeğinizin optimal büyümesi için çok gerekli olan magnezyum, potasyum, folat, kalsiyum, çinko gibi temel minerallerle doludur. Demir, bebekteki hemoglobin seviyelerini yükseltirken, kalsiyum kemiklerini güçlendirir. Cevizdeki potasyum ve sodyum, bebek vücudundaki elektrolit seviyesini dengeler ve fosfor, çocuğunuzun büyüyen vücudunda sindirime, hücre onarımına ve protein oluşumuna yardımcı olur.

Ceviz magnezyum, fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir bu nedenle bebeklerin diş ve kemiklerin büyümesinde etkili rol oynar. Gelişimin erken aşamalarında, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin gıdaların tüketimi küçük çocuğunuz için gerçekten faydalıdır.

Cevizdeki A, C, E ve K vitaminleri dahil tüm vitaminler doğrudan çocuğun büyümesine fayda sağlar. Bu vitaminler bebekteki bağışıklık sistemini güçlendirir, glikozun glikojene dönüştürülmesine yardımcı olur ve metabolik aktiviteleri uyarır.

Bebekler İçin Ceviz İle Yapılan Kahvaltı Örneği

1.Tarif

  • 1 adet ceviz
  • 3 adet bebe bisküvisi
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 haşlanmış yumurta
  • 1 parça peynir

Ceviz havanda iyice ezilir. Tüm malzemeler ezilip karıştırılır ve bebeğe yedirilir.