5 Kilo Sütten Ne Kadar Peynir Çıkar 5 Kilo Sütle İnek Ve Koyun Peyniri Yapımı

5 Kilo Süte Ne Kadar Peynir Mayası Katılır Lezzetli İnek Koyun Peyniri Tarifi

0

5 Kilo Süte Ne Kadar Peynir Mayası Katılır Lezzetli İnek Koyun Peyniri Tarifi

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynir, farklı çeşitleriyle hepimizin damak tadına hitap etmekte ve sağlığımızı desteklemektedir. Ev yapımı peynir de oldukça lezzetli ve faydalıdır. Siz de aşağıda okuyacağınız tariflerle kendi peynirinizi kendiniz yapabilirsiniz.

5 kiloluk inek veya koyun sütü ile peynir yapacaksanız 1 tatlı kaşığı peynir mayası kullanmalısınız. 5 kilo sütten 1 kilo peynir yapılabilir.

5 Kilo İnek Sütü İle Evde Peynir Yapımı Tarifi

Malzemeler

 • 5 litre taze inek sütü
 • 1 tatlı kaşığı peynir mayası

Tarifi

 • Sütçüden almış olduğunuz taze inek sütünü tencerede ısıtın. Yoğurdunuz mayalama kıvamına geldiğinde (parmağınızı biraz yakacak gibi olduğunda) altını söndürün, asla kaynatmayın.
 • Bir tatlı kaşığı peynir mayası ekleyin ve karıştırın. Tencerenin ağzını kapatın, 40 dakika sonra pelte oluşacaktır.
 • Bıçak yardımıyla büyük dilimlere ayırın. Büyük bir süzgecin içerisine tülbent sarın. Peynir peltesini yavaş yavaş aktarıp süzün. Tülbenti toparlayın ve hafifçe sıkın.
 • Tülbentteki peyniri fırınınızın ızgara teline koyun. Tencereye su doldurup peynirin üzerine yerleştirin ve çözülmesi için beklemeye bırakın. 2 saat içinde tamamen çözülecektir.
 • Tülbentteki peyniri ince koymayın, kalın bir şekilde bırakın. Üzerine tencere koyduğunuzda iyice incelerek beze yapışma riski vardır.
 • Peyniri, 2 saat sonra tülbent ile beraber yıkayın ve peynir altı suyuna koyun. Bir taşım kaynatıp altını kapatın. Tencereyi balkona bırakın ve suyun içerisinde soğumasını bekleyin.
 • Soğuyunca, peyniri çıkarın ve yıkayın. Ardından, istediğiniz gibi dilimleyin. Kaya tuzuna batırın, kavanoza yerleştirip buzdolabında saklayın.
 • Kaynattığınız için birkaç günde hazır olacaktır. Kaynamış süt kullandıysanız, “ya tutmazsa?” diye endişe etmeyin çünkü tutacaktır. Ellerinize sağlık, vücudunuza şifa olsun!

5 Kilo Koyun Sütü İle Evde Peynir Yapımı Tarifi

Malzemeler

 • 5 litre koyun sütü
 • 1 tatlı kaşığı peynir mayası
 • İri salamura tuzu
 • Salamura suyunu hazırlarken kullanılacak 1 yumurta

Tarifi

Önce kaynayıncaya dek sütü karıştıra karıştıra pişirin. Süt kaynayınca ocaktan alın ve 40 dereceye kadar ılımasını bekleyin. Bu sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını bir termometreyle ölçerek kontrol edebilirsiniz. 40 dereceye ılıyan süt, 1 tatlı kaşığı peynir mayası ekleyin ve yoğurt mayalıyormuşsunuz gibi etrafını sararak bir saat beklemeye alın.

1 saat sonra, kıvamlaşan sütü bir bıçak yardımıyla 2-3 santim ebatında küplere bölün. Üzerini kapatıp 1 saat daha bekleyin. Daha sonra peyniri, önceki kesiklerin ortasından yine kesin ve son olarak yarım saat beklemeye bırakın. Karışım iyice suyunu saldığında iki kat beyaz tül ya da bu incelikte bir süzgeçle süzün. Süzmüş olduğunuz peynir altı suyunu sakın atmayın. Çünkü bu su, oldukça besleyicidir. Buzlukta muhafaza edilip börek, pasta vb. yapımında kullanılabilir.

Süzme işleminden sonra ızgarayı bir fırın tepsisine yerleştirin. Ardından tülbentteki peyniri ızgaraya koyun ve tamamen süzülsün diye bir ağırlık yardımıyla baskı yapın. Örneğin tencerenin içini suyla doldurup üzerine onu koyabilirsiniz. Peyniri bu halde 24 saat bekleterek iyice süzün.

Daha sonra bu süzülmüş peyniri, 3-4 parmak kalınlığında küplere ayırın.

Bir tabağa salamura tuzu dökün ve kesilen peynir küplerinin her tarafını tuzlayın. Çelik veya cam bir tepsiye dizin. Üzerini streç filmle kapatıp buzdolabına kaldırın. 2 gün dolapta bekleterek peynirin tuzla olgunlaşmasını sağlayın.

2 gün geçtiğinde peyniri çıkarmadan önce salamura suyunu hazırlamış olmanız gerekir.

Bunun için bir tencereye su koyun. 2-3 yemek kaşığı tuz ilave edip kaynatın. Su kaynayınca içerisine 1 adet taze yumurta atın. Yumurta üste doğru çıkana dek tuz ekleyip karıştırın. Yumurta yükselince tuz atmayı bırakın. Suyun altını söndürün ve soğumaya alın. Soğuduktan sonra gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Dolaptan çıkardığınız peynirleri büyükçe ve mümkünse cam bir kavanoza alın. Hazırladığınız salamura suyunu da kavanoza ekleyin. Kapağını kapatıp serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edin ya da buzdolabına koyun.

İşte, pişmiş sütten peynir nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendiniz. Artık peynirinizi bu şekilde yapıp doya doya tüketebilirsiniz. Fakat, tuzunu salsın diye, yemeden önce yıkamanız önerilir.

Süt Kaymağı Nasıl Yapılır Evde Kaymak Yapımı Ve Yalancı Kaymak Yapımı Tıklayınız