3 Aylık Doğum Kontrol İğnesi İle Gebe Kalanların Yorumları

3 Aylık İğne İle Hamile Kalanlar 3 Aylık İğne Kullananların Yorumları

0

3 Aylık İğne Nedir?

3 aylık iğne, 3 ayda bir kas içine enjeksiyon ile yapılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. 3 Aylık iğne regl döneminin ilk 5 günü içinde, tercihen adetin ilk günü vurulmalıdır. 3 aylık iğnenin gebelikten koruma oranı %99 gibi oldukça yüksektir. 3 aylık iğneyi kullanmayı bıraktıktan sonra tekrar gebelik 1 sene gecikebilir.

3 Aylık İğne Kullananların ve 3 Aylık İğne İle Gebe Kalan Kadınların Yorumları

 • 3 aylık iğne ile korunup gebe kalanlar da var. Bir arkadaşım 3 aylık iğne yaptırdı ve hamile kaldı.  Nazar değmesin, bebeğinin sağlığı gayet yerinde.
 • Doğum yapalı 80 gün oluyor, 3 aylık iğneyle korunuyorum. Regl dönemim gecikince test yaptım hamileymişim.
 • 3 aylık iğne ile hamile kalan akrabam var. O da şaşırdı gebe kaldığına ama %1 ihtimal varmış 3 aylık iğne kullanımında gebe kalmanın.
 • Yaşım 35, ilk kez doğum yaptıktan sonra 1 yıl boyunca 3 aylık iğne yaptırıyordum. Bunu kızım 20 aylık olunca bıraktım. O ay adet gördüm ve hamile kaldım. İnternette pek çok yazı okumuştum, hepsinde ‘3 aylık iğneden sonra 1 yıl geçmeden hamile kalma ihtimali çok düşüktür’ yazıyordu. Ben de tedirgin olmuştum. Ben bırakır bırakmaz hamile kaldım. Yani bu bilgi doğru değil, sizinle de paylaşmak istedim. Şu an 3 aylık bir bebeğim var. Fakat iğne kullanırken pek adet olmadım.
 • Ben de 3 aylık iğne oldum. Kanamam 4 ay devam etti, bunun için doktora başvurmadım. Bir süre sonra kendi kendine durdu.
 • 3 yıl önce 3 aylık iğne kullanmaya başladım. O günden beri düzenli olarak kullanıyorum. Bende herhangi bir yan etki yapmadı. Halbuki benim migrenim de var, çok şükür baş ağrılarımı çoğaltmadı. Kardeşim de bu iğneden vuruldu fakat onda yan etki meydana gelmiş. Doktorum 3 aylık iğneyi tavsiye etmiyordu ancak benim adet kanamalarım çok yoğun olduğu için mecburen başladım. 3 senedir hiç adet görmüyorum, bu iğne adetten kesilmeme yol açtı. İğne vuran hemşire de ‘Herkeste aynı sonucu vermiyor. Kimileri sizin gibi memnun kalıyor, kimileri de yan etkilerle karşılaşıyor.’ demişti.
 • 3 aylık iğne yaptırdım ve yaklaşık 1 sene regl olmadım. Hatta günlük akıntım bile kalmadı diyebilirim. Vajinal kuruluk başladı. Çok bulantım oluyordu, şişkinlik ve cinsel isteksizlik de yaptı. Nihayet doktora gittim de adet söktürücü yazdı, onunla adet oldum. Sonra da Yasmin doğum kontrol hapı almaya başladım. Keşke şu baş belâsı iğneyi hiç yaptırmasaydım.
 • 3 aylık iğne yaptırdım. Doktorumun önerisi üzerine onunla korunmaya başladım. 13 aylık bir kızım var, iğneyi kullanmaya doğumdan sonra başlamıştım. Bir problem yaşamadım, memnun kaldım.
 • 2008 yılının Nisan ayında doğum yaptım. Oğlum doğduktan 1 ay sonra 3 aylık iğne kullanmaya başladım. Eczaneden alıyorum, 3 senedir devam ediyorum. Bir yan etkisini görmedim. Çevremden ‘yan etkisi fazlaymış, dikkat et’ diyen çok oldu, haliyle endişelendim fakat en iyi korunma yöntemi buymuş.
 • 9 aydan beri 3 aylık iğne kullanıyorum. Bu süre zarfında hiç adet olmadım. Bu iğnenin yan etkilerinden biri adeti kesmesi. Bıraktıktan sonra da hemen adet olamayabilirsiniz, 6 ay beklemeniz gerekebilir.
 • 3 aylık iğne kullanmamın sonucunda adetim kesildi ve 24 kilo aldım. Artık kullanmıyorum. Bir daha asla bu iğneyle korunmam.