2 Gün Adet Oldum Sonra Kesildi Ne Yapayım Hamile miyim?

Adet Oldum Ama Kan Gelmiyor Neden Olur Ne Yapmalıyım

0

Adet Oldum Ama Kan Gelmiyor Neden Olur Ne Yapmalıyım

Adet oldum ama regl kanı gelmiyor diye mustarip olan pek çok kadın vardır. Bu durum stres, polikistikover sendromu, menopoz, hamilelik, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Hatta 1 gün, 2 gün regl oldum sonra kesildi diyen pekçok kadın vardır. Durumun teşhis ve tedavisi için kadın doğum uzmanı doktoruna gitmelisiniz.

Regl Oldum Ama Kan Gelmiyor, 1-2 Gün Adet Oldum Regl Kanı Gelmiyor Neden Olur?

Stres

Zihinsel stres, beyninizin adet döngüsünü düzenleyen hormonları kontrol eden bir bölgesi olan hipotalamusunuzun işleyişini geçici olarak değiştirebilir. Sonuç olarak bu durum adet dönemini kesintiye uğratabilir.

Polikistik Yumurtalık Sendromu (PCOS)

Polikistik yumurtalık sendromu (PCOS), kadınlarda yumurtlamayı etkileyen ve düzensiz adet dönemlerine neden olabilen bir hormon bozukluğudur. Regl döneminde kesintiye yol açabilir. Diğer PKOS belirtileri arasında akne, aşırı kıllanma ve kilo alımı bulunur.

Aşırı Egzersiz Yapma

Bale, uzun mesafe koşu veya jimnastik gibi sıkı eğitim gerektiren sporlara katılan kadınların da adet döngüleri kesintiye uğrayabilir. Düşük vücut yağı, stres ve yüksek enerji harcaması gibi çeşitli faktörler sporcularda adet kaybına katkıda bulunabilir.

Hipofiz Tümörü

Hipofiz bezinizdeki kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümör, menstrüasyonunhormonal düzenlenmesini engelleyebilir. Bu da adet döneminde kanama gelmesini önleyebilir.

Erken Menopoz

Menopoz genellikle 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkar. Bazı kadınlarda yumurtalıkların yumurta rezervi 40 yaşından önce azalır ve adet kanaması kesintiye uğrayabilir.

Zayıflık veya Şişmanlık

Aşırı düşük vücut ağırlığı, vücudunuzdaki birçok hormonal işlevi kesintiye uğratarak yumurtlamayı potansiyel olarak durdurur. Bunun gibi anoreksi veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda da, hormonal değişiklikler nedeniyle adet görme kesinti yapabilir.

Troid Hastalıkları

Aşırı aktif (hipertiroidizm) veya yetersiz çalışan (hipotiroidizm) bir tiroid bezi, adetin durmasıdahil olmak üzere ad  et düzensizliklerine neden olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Antibiyotikler, antipsikotikler, kanser kemoterapisi, antidepresanlar, tansiyon ilaçları ve alerji ilaçları gibi ilaçlar yan etki olarak adet kanamasını kesintiye uğratıp regl kanın gelmesini engelleyebilir.

Doğum Kontrol İlacı Kullanımı

Doğum kontrol hapları, cilde enjekte edilen veya implante edilen doğum kontrol hapları, rahim içi araç yani spiral bile adet kanını kesintiye uğratabilir.

Regl Oldum Ama Kan Gelmiyor 1-2 Gün Adet Oldum Regl Kanı Gelmiyor Bu Durumun Diğer Nedenleri

 • Beyin (hipofiz) tümörleri
 • Kanser tedavisi için ilaçların yan etkisi
 • Şizofreni veya psikozu tedavi etmek için ilaçların yan etkisi
 • Aşırı aktif tiroid bezi
 • Polikistik yumurtalık sendromu
 • Alkol, uyuşturucu kullanımı
 • Sigara içme
 • Kötü beslenme
 • Yumurtalık rezervinde azalma
 • Obezite
 • Çok fazla ve uzun süre egzersiz yapma
 • Çok düşük vücut yağına sahip olmak (% 15 ila% 17’den az)
 • Şiddetli kaygı veya duygusal sıkıntı yaşıyorsanız
 • Aniden çok fazla kilo verme (örneğin, katı veya aşırı diyetlerden veya gastrik bypass ameliyatından sonra )

Regl Oldum Ama Kan Gelmiyor 1-2 Gün Adet Oldum Regl Kanı Gelmiyor Bu Durum Nasıl Tedavi Edilir?

Böyle bir sorundan mustaripseniz kadın doğum uzmanı doktoruna gitmelisiniz. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edecek, gerek görürse rahim ultrasonu çektirecektir. Tedavi nedene göre değişir. Örneğin bu durum Polikistikover sendromundan kaynaklıysa doktor hormonları dengelemek için ilaç reçete edecektir.

Stres ana nedense, antidepresan reçete edecektir. Fazla kilo veya zayıflık varsa uygun bir diyetisyenden yardım almalıdır.

Yorum Yap