100 Gram Protein Kaç Kalori Proteinin Zayıflamaya Etkisi

1 Gr Protein Kaç Kalori Protein Ağırlıklı Beslenme Zayıflatır mı

0

1 Gr Protein Kaç Kalori Protein Ağırlıklı Beslenme Zayıflatır mı

Protein, tıpkı yağlar ve karbonhidratlar gibi bir makro besindir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, makro besinleri enerji veya kalori sağlayan gıda bileşenleri olarak sınıflandırır. Normal vücut fonksiyonları ve günlük aktiviteler için ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kalori tüketmek kilo alımına neden olabilir. Bir gram proteindeki kalorileri bilmek kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

1 Gram Protein Kaç Kaloridir?

Uzmanlar 1 gram proteinin 4 kalori olduğunu bildirmektedir. 100 gram protein ise 40 kaloridir. Sağlıklı bir beslenme planı için, yağları, proteinleri ve karbonhidratları doğru oranlarda tüketmelidir. Bu besinlerin üçü de vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar, hücrelerin oluşmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Bu üç enerji kaynağından herhangi birini çok fazla tüketmek, protein yahut karbonhidrat diyeti gibi tek tip beslenme şekli  sağlığınız için zararlı olabilir. Örneğin, diyetinizde çok fazla karbonhidrat sizi tip 2 diyabete yatkın hale getirirken, yüksek yağlı bir diyet ise damar sertliğine yol açar.

Uzmanlar, dengeli bir diyetin yüzde 20 ila 35 yağdan, yüzde 10 ila 35 proteinden ve yüzde 45 ila 65 karbonhidrattan oluşması gerektiğini bildiriyor. Sağlıklı bir diyetin kritik bir yönü, yağları, proteinleri ve karbonhidratları doğru oranlarda tüketmektir.

Proteinli Gıdalar Tüketmenin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Protein açısından zengin besinler tüketmek metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Verimli çalışan bir metabolizma ise kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Proteinli gıdalarla beslenmek uzun süre tokluk sağlayıp acıkmayı önler. Beynimize iştahı, aşırı yeme isteğini azaltan sinyaller gönderir. İştahı kontrol altına alır. Açlık hormonu grelinde bir düşüş ve peptid, GLP-1, kolesistokinin ve YY –gibi doyma hormonlarında artış sağlar.

Protein açısından zengin kahvaltılıklar yemek, göbek yağınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda besin kaynaklarından alınan proteinin göbek yağlarını yaktığı görülmüştür. Bu durum, ne kadar yüksek proteinli yiyecekler yerseniz, göbek yağınızın o kadar az olacağı anlamına gelir. Araştırmalar, kahvaltıda protein yemenin, özellikle fazla kilosu olan kişilerde kilo vermeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Kahvaltınızda yumurta , balık, süt, et, kuruyemişler, ve tofu gibi protein açısından zengin yiyeceklere mutlaka yer verin.

Yüksek proteinli yiyecekler kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olduklarından, kalorisi düşük bir diyet uyguladığınızda, proteinli gıdaların diyet listesinde yer alması kas kaybını önler.

En İyi Protein Kaynakları Nelerdir?

Tavuk göğsü. Tavuk göğsü kırmızı ve işlenmiş etlerden daha düşük doymuş yağ içeren harika bir protein kaynağıdır ve doymamış yağ asitleri, vitaminler ve minerallerin besleyici yoğun bir karışımını içerir.

Dana kıyma. Protein söz konusu olduğunda, dana kıymadan söz etmemek olmaz, 65 gramlık yağsız dana kıyma porsiyonu yaklaşık 21 gram protein içerir .

Somon: 100 gram somon yaklaşık 23 gram protein sağlar ve biyolojik olarak en uygun formda (diğer bir deyişle vücudunuz için en yararlı olan protein çeşitidir) kalp ve damar sağlığı için gerekli olan omega-3 yağ asitleri ile doludur. Somon ayrıca potasyum, B6 ve B12 vitaminleri kaynağıdır ve doğal olarak A ve D vitaminlerini temin etmenizi sağlar.

Ton balığı: Konserve ton balığı harika bir D vitamini ve omega-3 kaynağıdır. 100 gram ton balığı porsiyonunda yaklaşık 26 gram protein bulunur. Ayrıca potasyum, selenyum ve kalsiyum gibi diğer temel besinleri de içerir.

Yumurta: 60 gramlık büyük bir yumurta yaklaşık 10 gram protein içerir. Ayrıca kolin, A ve B12 vitaminleri bakımından zengindirler ve doğal D vitamini kaynakları olan birkaç gıdalardan biridir.

Süt: Bir fincan yağsız süt yaklaşık 9 gram protein sağlar.

Peynir: Peynir protein ve kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besinler içerir. ⅓ fincan mozzarella, yaklaşık 9 gram protein sağlar, ½ fincan süzme peynirde 19 gram ve Parmesan gibi sert peynirde 30 gram porsiyon başına 11 gram protein bulunur.

Mercimek: 1 bardak (200 gr) pişmiş mercimek porsiyonu yaklaşık 11 gram protein sağlar. Sağlıklı beslenme düzeninin bir parçası olarak mercimek (ve diğer bakliyat) yemek, kronik hastalık riskini azaltır.

Yorum Yap