1 Aylık Bebeğim Kakasını Yapamıyor Kabız Olursa Ne Yapmalı

1 Aylık Bebek Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım Kesin Çözümler

0

1 Aylık Bebeklerde Kabızlığa Doğal Çözümler

1 aylık bebeklerde kabızlık görülmesi genel bir sorundur. Dünyaya yeni gelen ve dünyada ilk aylarını yaşayan bebeğinizin kabız olması normal karşılanır. Bu sorunla karşılaştığınızda doktorun vereceği fitili kullanabilir yahut aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1 Aylık Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapmalıdır?

Zeytinyağı

Zeytinyağı bebeklerde kabızlık için oldukça faydalıdır. Bir kulak çubuğunu bir miktar zeytinyağına iyice batırarak dairesel ve ileri-geri hareketler yapmak suretiyle bebeğinizin makatını uyarabilirsiniz. Fakat yenidoğan bebek için bu yöntemi denemeden önce mutlaka doktora sormalısınız.

Fitil Kullanın

Kabızlık fitili de bebekleri bu problemden kurtarabilir. Fakat bu da doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır. Fitil, dışkıyı yumuşatarak kabızlığa çözüm sağlar. Mesela gliserin fitili kullanılabilir. Fitili bebeğin makatından yavaşça içeri doğru itin. Kısa sürede etki edecektir. Ancak yeniden belirtmeliyiz ki doktorun onayını almadan kullanmamak gerekir.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçlar da yeni doğan bebeklerde görülen kabızlık problemine çözüm olur. Fakat doktor tarafından önerilmediği sürece kullanılmamalıdır.

Anne Sütü İle Beslenme

Bebekte kabızlık için uygulanabilecek en doğal tedavi anne sütü vermektir. Bebeğin büyüme ve gelişiminde çok önemli bir yeri olan anne sütü aynı zamanda organik müshildir. Dışkısını yumuşatarak büyük tuvaletini rahatça yapmasını sağlar. Anne sütünün içeriğinde motilin hormonu vardır. Bu hormon bebeğin bağırsaklarını düzenler.

1 Aylık Bebeği Kabız Olan Annelerden Öneriler

1 aylık bebeğinizde kabızlık olduğu zaman mamasına bir çay kaşığı hakiki zeytinyağı ekleyin. Böylece kakasını yaparken zorlanmaz. Fitil kullanmaktan daha iyi. Bunu doktorum tavsiye etmişti, bizde çok işe yaradı.

Bebeğim 1 aylıkken devamlı kabızlık çekiyordu. Fitil vermeden kakasını hiç yapamıyordu. Şu an 2 ay 10 günlük ve 1 aydır bir şeyimiz yok şükürler olsun. Emmiyor, yalnızca mamayla besleniyor. Doktorumuz mamasına her sabah-akşam bir çay kaşığı saf zeytinyağı koymamı söyledi. Bir de günde 4 kez kullanalım diye Bubbles adlı bir şurup yazdı. Onu da kullanmıştık, oldukça iyi geldi. Bebeklerde kabızlık kullanılan mamaya da bağlı olabilir. Mamaların bazıları kabızlık yapıyor.

Merhaba kızlar, bebeğim 23 günlük ve kabızlık çekiyor. Doktorum kimyonlu su yapmamı ve az şeker ekleyip çay kaşığı ile vermemi tavsiye etti. Ayrıca bebek yağı veya zeytinyağıyla poposuna masaj yapmak da faydalı olurmuş, öyle dedi.

Bebeğim 3 gündür kabızlık çekiyordu. Doktoruna sordum; ‘çay kaşığıyla zeytinyağı verirsen kakasını yapar.’ dedi. Gerçekten faydası oldu. Poposuna da biraz zeytinyağı sürdüm.

1 aylık bebeğim kabız olmuştu. Tuvaletini yapmaya çalışırken ıkınmaktan kıpkırmızı kesiliyor ve tabii ki bu beni çok üzüyordu. Mamasının içine biraz zeytinyağı damlatıyorum. Doktor Vicol ve Biogaia damla verdi. İkisini beraber verdim. Bugün 3 kez yaptı. Bir haftadan beri kullanmaya devam ediyoruz. Şu an için sorun yok, umarım bir daha da olmaz.