1 Adet 1 Avuç 100 Gram 1 Yemek Kaşığı Yaban Mersini Kaç Kalori Kilo Aldırır mı

Yaban Mersini Ve Kuru Yaban Mersini Kaç Kalori Zayıflatır mı?

0

Yaban Mersini Ve Kuru Yaban Mersini Kaç Kalori Zayıflatır mı?

Yaban mersini, Karadeniz bölgesi başta olmak üzere yurdumuzun pek çok yerinde yetişen oldukça faydalı bir meyvedir. C vitamini ve antioksidan zengini olan bu lezzetli meyvenin en büyük faydalarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yaban mersini meyvesinin en önemli özelliklerinden biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır.

Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

  • 1 adet yaban mersini 2 kaloridir. 1 yemek kaşığı yaban mersini 10 gramdır ve 4 kaloridir.
  • Diyetisyen Emre Uzun 1 fincan yani 100 gram yaban mersinin 44 kalori olup çok düşük kalori yiyeceklerden olduğunu bildirmektedir.
  • Diyetisyen Deniz Berksoy 1 avuç yaban mersininin 58 kalori olduğunu bildiriyor.
  • Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım yarım su bardağı yaban mersininin 44 kalori olduğunu bildiriyor.
  • Diyetisyen Duygu Kopan 1 su bardağı yaban mersini 90 kalori olduğunu bildiriyor.

Kuru Yaban Mersini Kaç Kaloridir?

Bir avuç yaban mersini kurusu yaklaşık 140 kalori içerir

100 gr. yaban mersini kurusu 418 kaloridir

Yaban Mersinin Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci anlatıyor;

Yaban mersini, göbek yağlarının düşmanıdır. Özellikle son yıllardan itibaren giderek yaygınlaşan bu meyvenin besin değeri yüksektir ve yağ yakımını hızlandırır. Uygun miktarda tüketilirse hem göbek yağlarını eritir, hem de metabolizma hızını artırarak kilo verme sürecine verdiği desteği ikiye katlar. Kalorisinin bir hayli az oluşu ve bolca lif içermesi, yaban mersinini sindirim dostu kılan özelliklerdir. Bu sayede yaban mersini, kabızlığa engel olur. Michigan Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalarda yaban mersininin yağ yaktırıcı etkisine tanık olunmuştur. Diğer meyvelere oranla yaban mersininin şeker oranı daha düşüktür. Bu yüzden kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynar. Atıştırmalık veya ara öğün olarak tüketilmesi çok yararlıdır. Birkaç adet yaban mersini eklenerek tatlandırılmış yulaf ezmesi açlık hissinizi bastıracak ve kan şekerinizin normal seviyede kalmasını sağlayacaktır.”

Yaban mersininin kilo verme üzerinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yaban mersini diyet listelerinde bulunması gereken kıymetli bir meyvedir.

Lif deposu olan yaban mersini sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Kabızlığı önler ve zayıflamaya katkılarından biri de budur.

Amerikalı bilim adamlarının yaban mersini üzerine yaptığı çalışmalar, bu meyvenin yağ hücrelerine karşı adeta bir duvar ördüğünü göstermiştir. Başka bir deyişle yaban mersini, yağ hücrelerinin oluşmasını engellemektedir. Ayrıca mevcut yağ hücrelerinin azalmasına da yardımcıdır.

Experimental Biology adlı bir konferansta Teksas’lı bazı araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre; laboratuvar fareleri üzerinde yaban mersiniyle deneyler yapılmıştır. Bu kapsamda yaban mersiniyle beslenen farelerin yağ hücreleri, bu meyveden aldıkları antioksidanlarla %27 oranında azalmıştır. Bu durumun insanlar için de geçerli olduğu düşünülmüş ve zamanla bu fikrin doğru olduğu daha iyi anlaşılmıştır.

Yaban Mersininin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini, tam anlamıyla vitamin ve mineral deposudur. A, B, C, D, E, K vitaminleri, yaban mersininde bulunan hepsi birbirinden önemli vitaminlerdir. Öte yandan bu şifalı meyve salisilik asit, polifenoller, lif, karaotenler, potasyum, folik asit, demir, magnezyum, riboflavin, manganez, fitoöstrojen ve niasin açısından iyi bir kaynaktır. Saydığımız tüm bu maddelerin vücut sağlığındaki yeri büyüktür.

En fazla antioksidan içeren besinler nelerdir? sorusuna verebileceğimiz ilk cevaplardan biri yaban mersinidir.

Yaban mersini böbrek sağlığını korur ve idrar söktürür.

Beyin ve sinir sistemini destekler, nörolojik hastalıklara karşı koruyucudur. Kalp sağlığı için de son derece faydalıdır. Kanser riskini azaltır.

Sindirim faaliyetlerini düzenler.

Kan şekeriyle ilgili problemleriniz varsa yaban mersinini günlük beslenme programınıza eklemelisiniz. Böylece kan şekeriniz dengelenecektir.

Stresle mücadele etmeyi kolaylaştırır. Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir.

Yaban mersini meyvesini ve yaprağını kurutup çay demler gibi demleyip tüketmek ishale iyi gelir.

Eğer yaban mersinini dalından koparıp taze taze tüketirseniz, kanınızı temizleyecek, bu da vücudunuzu güçlendirecektir.

C vitamini kaynaklarının başında gelen yaban mersini vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

DNA hasarına mani olur. İhtiva ettiği yoğun antioksidanlar ile hücre tahribatını minimize eder.

Kötü kolesterol seviyesini belirgin şekilde düşürür. Obezite sorunu yaşayan bir grup insana günde 1 porsiyon (50 gram) yaban mersini verilmiş, hastalar buna 8 hafta devam etmişlerdir. Sonuç olarak hastaların kolesterolünde %27’lik düşüş olduğu tespit edilmiştir.